Buon cibo, buon vino, buoni amici…prima parte

Taliansko je moja srdcovka. Talianske jedlo, víno, príroda, ľudia a taliančina – top! Úžasná krajina so skvelou gastronómiou. Práve toto sú dôvody, prečo som sa rozhodla prvý článok venovať práve tejto destinácii.
Môj taliansky výlet sa datuje rok dozadu. Nebolo to prvýkrát, čo som bola v Taliansku, ale prvýkrát v Ríme a musím povedať “Roma è bellissima!” Nádherné mesto plné histórie. Človek má pocit akoby sa na chvíľu preniesol do minulosti. Rím nie je len Koloseum a Panteón. A už vôbec nie Fontana di Trevi. Počas prechádzky mestom je možné nájsť nespočetné množstvo pozostatkov starovekého Ríma, krásne fontány, trhy s nenapodobiteľnou atmosférou či nádherné námestia. Ale poďme po poradí.

Do Ríma sme sa vybrali v marci. Počasie bolo veľmi príjemné, pršalo len jeden deň. Ubytovanie sme si riešili cez booking a vybrali sme si apartmán na ulici Via Ottoviano, neďaleko Baziky sv. Petra. Lokalika to bola super, pokojná, blízko k metro stanici (ktorú sme nakoniec ani nepotrebovali, lebo sme zistili, že po Ríme sa úplne bez problémov dá aj chodiť pešo).

Hneď prvý deň sme objavili úžasné miesto na raňajky. Kaviareň sa volala Sciasciacaffe a práve tu som objavila čaro espressa. A keď sme si ho dali zmiešať s čokoládou…čistá paráda. Samozrejme, nadelili sme si aj raňajkový výber – pečivo od výmyslu sveta (slané, sladké, zebrové) a kávičky.

Made with Square InstaPic

Čo sa mne najviac páčilo, žiadny turisti. Bolo vidieť, že túto malú kaviarničku zastrčenú v uličkách navštevujú primárne miestni, a teda atmosféra bola presne taká, ako si ja v Taliansku predstavujem. Usmiati Taliani okolo nás na divoko diskutovali o raňajších novinkách a popri tom popíjali skvelú kávu, ktorá spolu s čerstvo upečeným pečivom rozvoniavala na kilometre. Naozaj odporúčam.

Bohužiaľ nám práve v prvý deň počasie neprialo, a tak sme si povedali, že to bude najlepší deň na návštevu Vatikánu. Osobne sa musím priznať, že samotný Vatikán na mňa nezapôsobil. Nie že by to nebolo úžasné miesto, ale všade už bolo toľko turistov, že sa tam aj ťažko hýbalo. A Sixtínska kaplnka, ktorej návšteva je “must” bola asi najväčším sklamaním. Vo Vatikáne ako takom je množstvo nádherne maľovaných stropov a všetky sú naozaj veľkolepé. Tak ako zistíte, že zrazu je toto ten strop, o ktorom celý svet hovorí? Zistíte to tak, že z milióna ľudí sa zrazu stane trilión, pohyb sa stane veľmi realívnym slovesom a z hlučných priestorov sa zrazu dostanete do miestnosti, kde z úst ľuďom bude vychádzať len “čšš”, “pssst” a “ticho”. Jednoducho, som rada, že som to videla, ale nevrátila by som sa už.

IMG_20160324_224508_HHT

Teda po asi hodinovej “zrýchlenej” prehliadke Vatikánom sme sa nejakým spôsobom dostali na neďaleký krytý trh. Pravdepodobne to bol Mercato Trionfale, ale s istotou to neviem potvrdiť, nakoľko nebolo naším cieľom dostať sa tam. My sme sa tam proste objavili. Za mňa však najúžasnejšia náhodná návšteva trhu. Áno, každý trh v Ríme je úžasný. Nájdete tam čerstvé ryby, zeleninu, ovocie, mäso, bylinky, korenie, čokoľvek, ale práve tento trh mal najtalianskejšiu atmosféru. Niektoré predavačky/babičky anglicky ani slovo…väčšinu času sme sa tam dohovárali lámanou taliančino-španielčinou, všetci k nám však boli veľmi milí a znova, čo hodnotím ako najlepšie – nevyskakovali na nás z každého kúta turisti. Ako prvý stánok sme objavili mladého Taliana, ktorý predával rôzne druhy čapovaného vína. No čo viac dodať…vrátili sme sa viackrát 🙂

IMAG7017

IMAG7030

IMAG7018

Celý trh sme prešli asi tri-štyri krát, nasávali atmosféru (aj víno), ochutnávali syry a šunky (a víno) a nakupovali ingrediencie (a víno) na večeru. Nakoľko sme boli v Taliansku a všetci milujeme morské plody, výber bol jasný. Spaghetti ai frutti di mare. Kúpili sme čerstvé cestoviny, vybrali sme si morské plody (v cene bolo zarátané aj očistenie) dokúpili sme pár krásnych rajčín, bazalku a víno a o večeru bolo postarané. Mňamka to bola…IMAG7099

IMAG7112

S večerou sme to trochu prehnali a nakoniec sme boli takí plní, že sme už v ten deň zostali doma odpočívať. A tak teda končí náš prvý deň v Ríme…

…to be continued…