Oh, Canada…alebo ako spraviť prvý krok k životu na ďalekom západe

Kanada, Kanada…môj celoživotný sen. Alebo ak si dobre pamätám, tak minimálne od asi 17tich som tam túžila ísť a žiť. Kanada aj Amerika boli pre mňa vysnívanými krajinami. Také ďaleké, nedosiahnuteľné. Vo filmoch vždy prezentované ako úžasné krajiny na život, krajiny založené na demokracii a slobode, krajiny, kde každý môže dosiahnuť svoj sen a tak ďalej, a tak ďalej. Ale ružové okuliare treba dať dole, prasknúť aj tú ružovú bublinu, ktorá sa v okolí týchto krajín tvorí a potom príde realita. Ale o tom potom…

Tento článok je o inom.

Kanada bola pre mňa vždy snom. Viackrát som sa pohrávala s myšlienkou niekam zdrhnúť. Z tohto nášho hrozného Slovenska, že? 😀 Určite si to viacero z vás už niekedy povedalo. Okolnosti to však vždy nejak zariadili a Kanada zostávala naďalej len snom. Až do jedného dňa, keď sa vo mne niečo zlomilo. Reálne som začala uvažovať o možnosti opustiť Slovensko. Voľba kam, bola jasná, otázkou zostávala už len ako na to. Pamätám si, že v lete 2016 som postupne začala možnosti skúmať a v januári 2017 som o pracovné víza aj zažiadala (víza zvané Working Holiday – WH). Samotný proces žiadania o víza funguje momentálne na báze tzv. lotérie. V podstate si len vytvoríte profil na stránke: https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html, vyplníte o sebe pár základných vecí a už ste v lotérii. Mne osobne strašne pomohli ľudkovia z WSI (http://www.pracavkanade.sk/), ktorí na svojej stránke nie len ponúkajú množstvo informácií o tom, ako žiadať o víza a ako postupovať aj po obdržaní víz, ale sú ochotní komunikovať s vami cez chat kedykoľvek o čomkoľvek (naozaj odpovedajú vľúdne aj na najhlúpejšie otázky :D). Fungujú aj na Facebooku a naozaj, bez nich neviem ako by som to dala.

Akonáhle ste v lotérii, už len čakáte, či vyberú práve vás. Mne prišiel mail o tom, že ma vybrali asi po týždni. Od niektorých ľudí, čo som poznala, ktorí už v Kanade niečo podobné absolvovali, som pochopila, že je to prvý a najdôležitejší krok k vízam, pretože ak vás raz z lotérie vyberú, je už len potrebné vyplniť správne všetky papiere, zaplatiť administratívny poplatok a ste “good to go”. Ak nie ste kriminálnik alebo niečo podobné, nemajú vám prečo víza už v tomto bode nedať. Takže na 90% som už bola tam. Mala som najprv týždeň na to, aby som potvrdila znova záujem aj zo svojej strany a následne ďalšie dva týždne na doplnenie všetkých byrokratických náležitostí. Po tomto všetkom mali kanadské úrady čas myslím mesiac na zaslanie vyjadrenia. Hneď na druhý deň po uploadnutí mojich dokumentov mi prišiel mail. Zľakla som sa, že chcú odo mňa niečo doplniť, že som niečo zle vyplnila alebo čo, ale nie. Hurá, víza odklepnuté a Kanada mi listom gratulovala k úspešnému získaniu pracovného povolenia.

P1010627

Moje prvé slová, ktoré mi po prezretí mailu vyšli z úst naozaj neboli lichotivé. Popravde ma na sekundu premkla až hrôza, že čo som to spravila 😀 Po asi minúte som to však rozdýchala a začala si uvedomovať, čo ma všetko ešte čaká. Dostať pracovné povolenie zložité nebolo, naozaj, to čo nasleduje potom je zložité. Na to aby ste po príchode do Kanady obdržali reálne vízum do pasu sú potrebné tri veci. V súčasnosti je to poistenie na celé obdobie pobytu v krajine, finančné zabezpečenie v hodnote 2 500 EUR na účte (v prípade, že nedisponujete spiatočnou letenkou, tak myslím, že je potrebné mať asi o 500-600 EUR naviac na účte) a, samozrejme, potvrdenie o povolení pracovať. Ja som mala teda jednu z troch vecí 😀 a tak bolo načase začať pracovať na tých ďalších dvoch. Toto je znova vec, pri ktorej vám agentúra WSI vie pomôcť. Poradia vám, aké poistenie je vhodné si vybrať, vedia vám pomôcť pri preklade dokumentov a ešte vám aj zašlú taký menší itinerárik, že na čo všetko je potrebné pred odchodom myslieť. Naozaj sú super a spomínala som, že to všetko robia zadarmo? Seriózne, aj mne sa to nezdalo, ale skúsila som a naozaj to tak bolo (aj preto ich rada spropagujem, lebo mi naozaj veľmi pomohli a je najmenej, aby som im aj ja takto pomohla).

Ale späť ku mne. Trvalo dlhšie kým som sa naozaj aj odhodlala odísť. Prvý dôvod bol finančný, lebo chvíľu mi trvalo našetriť na to všetko, a druhý bol ten, že som si chcela dokončiť robotu a asi sa aj psychicky nejak pripraviť na tento krok 😀 V Kanade je to nastavené tak, že odo dňa, kedy obdržíte pracovné povolenie, máte rok na to, aby ste vycestovali a po prílete do Kanady môžete ďalší rok v krajine zotrvať (aspoň teda tak je to pri WH, každé povolenie má svoje samostatné podmienky). Ja som svoje víza obržala 17. februára 2017 (ten dátum, si už budem asi pamätať navždy :)…) a odletela som až začiatkom novembra 2017.

A vtedy moja cesta za dobrodružstvom začína…

cof