Polievka z pečených rajčín

Vždy, keď odniekadiaľ prídem, mám chuť na špecifickú kuchyňu alebo jedlo. Málokedy je to však čisto slovenská kuchyňa, po ktorej moje srdce prahne. Keď som sa napríklad vrátila po roku z Kanady, prvé jedlo, ktoré som musela mať bol tatarák. Keď som sa vrátila z Islandu, strašne mi chýbala Ázia a teraz, keď som sa vrátila zo Srbska, túži môj žalúdok po niečom talianskom.

Mohli to byť špagety, ale nakoľko musím tento týždeň jesť aspoň trochu racionálne (lebo v Srbsku som dala sacharidom zabrať), rozhodla som sa ísť inou cestou, a to polievkovou.

Recept mám od sestry, u ktorej som prvýkrát túto polievku jedla a je seriózne fantastická. A čo je najlepšie, je jednoduchá.

Čo teda budete potrebovať?


INGREDIENCIE: cca. 2 porcie

  • 1 kg cherry rajčín
  • 1 veľká kápia
  • 5 strúčikov cesnaku
  • soľ, čierne korenie, provensálske korenie, čili na dochutenie
  • olivový olej
  • parmezán/mozzarela/bazalka – podľa chuti

POSTUP:

V prvom rade si predhrejte trúbu na 200°C. Rajčiny pokrájajte pozdĺžne na polovice, rovnako aj kápiu na menšie kusy (korešpondujúc s veľkosťou rajčín). Plech vystlite pečiacim papierom. Rajčiny a kusy kápie poukladajte šupkou dole na plech, osoľte, okoreňte – čiernym korením, provensálskym a pokvapkajte olejom. Cesnak nečistite, nechajte ho v šupke a hoďte pomedzi rajčiny a papriky na plech. Ja som dala na vrch aj trochu čerstvej bazalky, nakoľko som ju mala doma. Ak nemáte nevadí. Zároveň, akúkoľvek “taliansku” bylinku máte doma čerstvú (oregano, tymián, bazalka, rozmarín) pokojne dajte trochu navrch.

nor
Cesnak na foto nefiguruje, lebo som ho zabudla pred fotením pridať 😀

Zmes vložte do trúby a pečte cca. 35min. Priebežne však rajčiny sledujte, aby sa nespiekli.

Keď sú jemne nahnedlé, prehoďte ich do menšieho hrnca. Pridajte aj cesnak (tentokrát bez šupky 🙂 ) a rozmixujte ponorným mixérom. Potom pridajte trochu vody asi 3dc a znova rozmixujte. Ja som ešte pridala trochu soli, trochu čierneho korenia a chilli – to však podľa chuti. Znova som priliala asi 2dc vody a dala zmes prevariť. Ak je to na vás príliš husté, pokojne pridajte vody viac. To už nechávam na každého zváženie.

Keď sa polievka celá spojí (zohreje) – asi 5 – 10 min, je hotová 🙂

Na vrch môžete dať ešte parmezán alebo kusy mozzarely, bazalku a jemne pokvapkať olivovým olejom a paráda je na svete 😉

nor

Dobrú chuť!