Cestovateľka roka 2019

Veľa ľudí sa ma pýta, či som vôbec bola tento rok doma 😀 Že podľa toho, čo vidia na sociálnych sieťach, tak som stále niekde inde. Na jednej strane je pravde, že som veľa času doma tento rok nestrávila, ale až taká tragédia to nie je. Našiel sa možno mesiac, kedy som necestovala nikam 😀 Ale hej, zážitkov z tohto roka mám viac než dosť.

2019

Vždy si tak hovorím, že kedy cestovať, keď nie teraz, keď som mladá. Doma ma nedržia kričiace deti a moja práca proste cestovanie vyžaduje. Keď sa ale obhliadnem za uplynulým rokom, musím uznať, že som sa prekonala. Viacero ľudí sa v tomto vianočnom/novoročnom čase pravdepodobne obhliada späť na svoj rok a rozmýšľajú, či a kam sa posunuli. Tak ja som si k tomu už len pre srandu sadla a takmer presne (možno s jemnou odchýľkou) som vyrátala, kam som sa v roku 2019 posunula alebo lepšie povedané presúvala 😀

A výsledok?

Podľa mojich výpočtov som v roku 2019 prekonala 8070 km autom (a to nerátam trištvrť roka, keď som každý deň fujazdila zo Šale do Bratislavy a späť a iné menšie cesty:D). Lietadlom som ževraj dokonca prekonala 62 360 km (Google mapy tak vyrátali :D). Navštívila som 18 štátov a viac ako 28 miest. Z tých 18 štátov je až 9, na ktoré moja noha stúpila po prvý raz. Navyše som si odškrtla nový kontinent – Afriku. A kde som to teda všade tento rok bola? Tak poďme rátať: Maroko, SAE, Česko, Turecko, Čína, Nórsko, Island, Srbsko, Thajsko, Vietnam, Švajčiarsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko a Izrael. A ešte keby chcem byť exaktnejšia, tak v Srbsku, Nemecku a Maďarsku som sa objavila tento rok dvakrát a Rakúsko ani nerátam – tam som bola asi štyri razy výletovať a nespočetne krát nakupovať 😀 Uf, no musím povedať, že to nie je úplne zlé 😀 Fyzicky som sa teda presúvala v roku 2019 dostatočne, psychicky…to už je vec druhá 😀

how I roll.jpg

V tomto bode sa asi žiada otázky “Kde sa mi najviac páčilo?”. To je pre mňa už bežná otázka, ktorú sa ma vždy niekto spýta. Odpoveď zakaždým hľadám ťažko, lebo všetko má svoje čaro. Prípadne, ak čaro chýba, tak zážitky, ktoré si z daného miesta prinesiem, sú na nezaplatenie. Napríklad Bangkok. Ako taký ma nejak extrémne neohúril. Bolo tam fajn, ale asi sa tam chvíľu vrátiť nemusím. Napriek tomu na zážitok z ping-pong show už v živote nezabudneme (a to sme sa celkom snažili vymazať spomienky na daný večer). Dodnes sa mi k Bangkoku a tejto show viaže v hlave citát “nie je dôležité, či sú zážitky pozitívne alebo negatívne, hlavne že sú intenzívne” (a intenzívny zážitok to určite bol :D).

IMG-20190602-WA0005
Bangkok ready

Ale späť k prvotnej otázke. Osobne ma neskutočne ohúril Island. Z neho som asi tento rok bola najviac nadšená. Od jazier, hôr, ľadovcov, cez gejzíre až po čierne sopečné pláže, všetko je nádherné. A všetko je iné. Tam by som sa vrátila hneď.

BeFunky-collage

Celkom som si užila aj Sarajevo. Napriek tomu, že som tam už raz bola, tentokrát som mala možnosť viac si mesto užiť, pomotať sa uličkami Baščaršije, vychutnať bosniansku kávu a, samozrejme, užiť si balkánske jedlo. Celkovo bola Bosna a Hercegovina veľmi pekná. Neočkávanala som takú peknú prírodu, ako sme videli, keď sme krajinou prechádzali.

bih.jpg

Najväčším odpočinkom roka jednoznačne hodnotím Švajčiarsko. Taktiež mu dávam jednotku za nádherné takmer-kanadské jazerá a hory.

švajc

Dubaj ma nedostal v roku 2018 a znova neohúril ani o pár mesiacov na to v roku 2019 😀 Čo však stojí za zmienku bola mešita v Abu Dhabi (Sheikh Zayed Grand Mosque) – tú treba jednoznačne vidieť aspoň raz v živote :).

IMG-20190217-WA0025
Nádherná mešita – Sheikh Zayed Grand Mosque

Hore spomínané sú väčšinou cesty z prvého polroka 2019. Druhý polrok bol už jemne menej náročný a zdržiavala som sa aspoň o niečo bližšie k Slovensku. Služobne som v podstate bola už len v Nemecku a cestovanie v druhej polovici roka bolo skôr venované súkromným cestám. Tie, okrem Izraela, boli skôr poblíž – Balkán, Rakúsko a Maďarsko. Takmer by sa to dalo nazvať nudným polrokom 😀 Ale vôbec! Práveže som zistila, že máme milión nádherných miest okolo nás, ktoré sú bezproblémov dostupné autom. To ma teší, lebo v poslednom čase mám trochu stres z lietania. Čo sa týka Rakúska, všetci sú ohúrení Hallstattom. Akože krásne mesto, ale preplnené čínskymi turistami. A to som tam bola “off-season”.

IMG-20191124-WA0040
Hallstatt view

Okolité mestá a jazerá sú rovnako nádherné, ak nie krajšie a vôbec nie tak preplnené. Osobne sa mi tam extrémne páčilo a viem si predstaviť stráviť v tej oblasti aj týždeň a len sa tam tak motkať medzi jazerami a horami, užívať a oddychovať 🙂

rakusko 2

Taktiež v Budapešti sa mi podarilo objaviť pár veľmi zaujímavých miest. Znova, už som tam síce bola, ale až teraz som mala možnosť trochu viac si to tam pochodiť a objaviť krásne výhľady, super parčík a nemôžem zabudnúť na brutálne jedlo v úžasnej reštike Mazel Tov.

buda

A keď už ten Mazel Tov spomínam. Keď som tam jedla, tak som rozmýšľaľa, či bude jedlo v Izraeli rovnako dobré alebo lepšie. Bola som veľmi zvedavá. A tým prechádzam k môjmu poslednému tripu tohto roka, ktorým bol práve Izrael. V Budapešti som sa teda naladila a musím povedať, že Mazel Tov podáva naozaj autentickú izraelskú kuchyňu a tak ako mi extrémne chutilo tam, mi reálne chutilo aj v Izraeli.

mazel tov

Čo bolo najlepšie, v Izraeli nám chutilo všetko. Nepamätám si jedlo, za celých 5 dní, čo sme tam strávili, kde by sme takmer nevískali radosťou. Mäso vedia pripraviť bombasticky, ale celkovo nám strašne chutilo aj ich pečivo, humus, všetky prílohy a korenia. Izrael jednoznačne hodnotím ako najlepšiu kulinársku destináciu roka 2019.

izrael food

A to som bola v Makareši, ktorí všetci ospevovali ako raj pre gurmánov. No mňa Marakeš jedlom určite neohúril (ak tak len Mechoui Alley).

mechoui

Pamätám si hlavne ako sme zbožne pozerali so sestrou dokumenty o Jemaa-el-Fna a tešili sa ako malé deti, že tam konečne budeme mať možnosť ísť. Očakávania boli teda veľké a výsledok žiadny, až skôr negatívny. Jedlo tam bolo drahé a predavači náramne otravní až agresívni. Z tohto hľadiska musím Marakeš hodnotiť ako najväčšie sklamanie roka 2019. Ak sa ale vrátim k Izraelu, ten celkovo prekvapil. Tel Aviv má nádhernú pláž, kde sa úplne cítite ako na Miami Beach. My sme jeden celý deň strávili len tam, aj keď nebolo na kúpanie. Slnili sme sa, pili, jedli, bavili – super deň to bol.

playa

Ak by som tento rok mala zhrnúť – jednoznačne to bol rok plný zážitkov. A áno, bolo mnoho dní, keď som len došla domov, vybalila tašku, oprala veci a zabalila ju pomaly skôr ako stihlo prádlo vyschnúť. Mňa to však zatiaľ baví. Našťastie sa mi darí udržiavať aký-taký balans a popri cestovaní sa stíham niekedy zakukliť aj doma a nič nerobiť – užívať pokoj, čítať knihu alebo aj písať blog 😀

Možno sa ešte pýta otázka “Aké sú vyhliadky na rok 2020?”. V práci už mám budúci rok nalinkovaný. A podľa všetkého budem na cestách rovnako často ako v tomto roku 😀 ak nie viac 😀 Ako som rok 2019 končila Izraelom, tak ním rok 2020 začínam. A ak ste gurmán ako ja a niečo málo ste v roku 2019 našetrili (lebo Izrael je drahý rovnako ako Škandinávia), tak určite odporúčam zaradiť túto destináciu do cestovateľského denníka. Aj Island. Znova, drahý ako fras, ale nádherný 😀 A do tretice drahôt určite odporúčam aj Švajčiarsko, hlavne ak máte radi prírodu.

Ak vás rozpočet nepustí, choďte smerom Balkán. Jedlo skvelé a lacné. Ubytovanie tiež a v Bosne a Hercegovine (BiH) si na svoje prídu aj milovníci prírody (btw Čierna Hora a Chorvátsko už také lacné nie sú, takže radšej preskúmajte Srbsko a BiH :D). A ak chcete len mini výlet, Rakúsko ani Maďarsko nikdy nesklamú. Alebo Slovensko – však aj my tu máme nádherné miesta, ktoré stoja za preskúmanie 😛

Neviem ako vy, ale ja sa už na rok 2020 teším. Budem sa snažiť informovať o mojich cestách, len väčšinou fakt nestíham. Však dodnes som nedopísala príbehy z nášho amerického výletu, ktorý sme absolvovali v lete 2018. Dávam si však predsavzatie, zlepšiť sa v písaní blogu v roku 2020, tak držte palce, snáď to vyjde 😛