Gastro vyžitie v Prahe

Konečne sa už trochu vieme hýbať mimo SR, aj keď zatiaľ iba na 48h. Vďaka tomu už viete stráviť kratší víkend v pár okolitých krajinách, medzi ktorými sa, našťastie, nachádza aj Česko. Takáto informácia mňa celkom teší, lebo sa musím priznať, že Prahu milujem. Je to mesto, ktoré je v podstate kúsok, je krásne a jedlo tam je neskutočné.

IMG-20170626-WA0000-2
Wine Food Market

V poslednej dobe sa gastro zlepšuje aj v Bratislave, ale stále mi príde, že Praha je sto krát viac popredu a hlavne mi tam jedlo nepríde také predražené ako tu. Ťažko povedať, čo sa stane s gastro scénou ako na Slovensku, tak v Čechách, po korona kríze, ale ja verím, že väčšina podnikov prežije.

V Prahe som bola už nespočetne krát, viac krát ako kdekoľvek inde na svete a moje nadšenie stále neklesá. A zakaždým je môj trip sprevádzaný množstvom jedla. Akože milujem middle-eastern jedlo. V Izraeli alebo aj v Dubaji som sa išla zadusiť. Rovnako škandinávske krajiny ponúkajú výborné jedlá (len si treba odmyslieť tie ceny). Ale nikdy sa asi môj výlet netočí toľko okolo jedla ako keď som v Prahe. Ešte možno Budapešť má potenciál šliapať na nohy Prahe v oblasti množstvu gastro zážitkov, avšak na mojich maďarských výletoch sa musím potýkať s hejterom, ktorý nie je úplne gastro šialenec ako ja. Možno to raz príde. Zatiaľ však symbolom gastro vyžitia zostáva Praha, a preto som sa rozhodla podeliť sa o moje naj miesta aj s vami.

Vec, ktorú spomínam aj v článku o Budapešti, sú raňajky. Raňajky milujem. Aj doma sa práve v časti raňajok rada vybláznim. A tak je to aj na mojich cestách. Vždy, keď mi to čas povoľuje a my netrielime niekam hneď z rána, ako sa nám permanentne stávalo v US alebo v Rockies, rada si raňajky užijem. V takýchto prípadoch neriešim ani množstvo jedla, ani jeho kalorickú hodnotu (nie, že by som to v bežnom živote nejak často robila :D), a jem, čo a koľko chcem. Z tohto dôvodu sú práve reštaurácie a bistrá, ktoré raňajky podávajú, pre mňa často skúmanými miestami v mestách, kam sa vyberám. A keďže som v Prahe už čo to pojedla, raňajkových miest, ktoré odporúčam už niekoľko mám a ešte viac ich mám na „to visit“ liste do budúcnosti.

Tak začnime.

RAŇAJKY

Café Imperial: https://www.cafeimperial.cz/

Zatiaľ asi najväčší top je pre mňa Café Imperial. Logicky. Pohlreich predsa vie, čo robí :). Majú super kávu, milú obsluhu, celé je to tam veľmi príjemné a pekné a nepríde mi to až taká masovka ako napr. Cafe Louvre. My osobne si tam vždy ulietavame na 3 vajciach do skla s pažítkou a parmezánom 😀 Sklamaný však nebudete aj keby si dáte vajcia Benedikt – to je taká klasika v rade „fancy raňajok“. Odporúčam však spraviť si rezerváciu, pretože ináč sa vám môže stať, že voľné miesto nenájdete. V rámci raňajok je to celkom obľúbený spot. Možno aj počas dňa, neviem. Popravde tam vždy skončím na raňajkách :D.

IMG-20170325-WA0004-3
Cafe Imperial
IMG-20170325-WA0003-2
Najlepšie vajíčka na svete

Café Louvre: https://www.cafelouvre.cz/

Takto…Café Louvre mám tiež rada. Bola som tam viac krát a osobne neviem dopustiť na raňajky, kde už k základu dostanem niečo, čo má grády. Tým myslím ich severské raňajky, ktoré okrem fajnových lievancov s lososom obsahujú aj decko sektu. Však ako lepšie začať ráno na výlete ako vyrovnaním hladiny alkoholu z večera predtým 😀 Ale musím sa priznať, že mám jemne ťažké srdce od poslednej návštevy tohto miesta, nakoľko sme nekonečne dlho čakali na obsluhu a keď sme už konečne mali objednané, tak nosili jedlo spôsobom, že asi ani jeden z nás nejedol naraz. Úplne mi to prišlo chaotické a nezvládnuté. Ale to bolo len raz. Ja už do budúcnosti určite uprednostním iné raňajkárne, ale to aj z toho dôvodu, že chcem vyskúšať niečo nové. Vy, ak ste ešte v Louvri neboli, tak si myslím, že sa vám bude páčiť. Rezerváciu odporúčam aj tu. Je to síce veľký priestor a v teórii sa dostanete dnu aj keď prídete bez rezervácie, ale je dosť možné, že si v takom prípade budete musieť zo 10 a viac minút počkať.

IMG_20160626_111132-2
Cafe Louvre
12322865_10205030344059584_2571031326482868619_o-2
Severské raňajky v Cafe Louvre

Cafe Savoy: http://cafesavoy.ambi.cz/en/

Musím sa priznať, že osobne som tam ešte nebola. Ani neviem prečo, lebo už dlho sa tam chystám. Skúsim napraviť pri najbližšej ceste. Moja sestra, ktorá je rovnaký šialenec na jedlo a v Prahe sa vyzná ešte lepšie ako ja, tam však bola a bola spokojná. Že vraj taká úroveň ako Imperial. A u mňa je čokoľvek Ambiente značkou kvality. Zatiaľ ma ešte nesklamali, takže aj bez toho, aby som tam šla, by som vám to pokojne odporučila 🙂 A ja už teraz plánujem s kamošmi ako pôjdeme do Prahy 😀 Takže dám si ako záväzok navštíviť túto kaviareň, aby som podala dôveryhodnejší výstup.

Eska: http://eska.ambi.cz/

Keď už sme pri Ambiente, nedá mi nespomenúť Esku. V prvom rade – v roku 2019 získali ocenenie Bib Gourmaud od Michelinu. To je taká „malá hviezdička“. Už to hovorí, že za niečo stáť musia. Ja osobne som tam bola len na večeru, aj to som bola taká prepchatá, že som ani nevládala jesť a tak som skôr len ochutnávala z jedál mojich spolucestujúcich 😀 všetko však bolo výtečné, ale…čo bolo najvýtečnejšie je ich chlieb. Neviem, či som v živote jedla lepší chlieb. Na Islande by som povedala, že som jedla chlieb, ktorý bol rovnako úžasný. Brutálne chrumkavý zvonka, vnútri tak vláčny, mäkkučký a tak jemne mokrý, že sa to ani predstaviť nedá. Akože fakt. Niekomu to môže prísť divné, rozplývať sa nad chlebom, ale naozaj je to top. A Praha je bližšie ako Reykjavík 😀

IMG-20190323-WA0076
To je on…môjho srdca šampión 😛

Artic Bakehouse: https://sk-sk.facebook.com/articBakehouse/

Artic Bakehouse je skôr na „to go“ raňajky, nakoľko je to skôr pekáreň. Ale ako práve spomínam úžasný chlieb z Islandu, tak aj táto pekáreň je inšpirovaná islandskými receptúrami a pečivom. Ono to už aj ten názov naznačuje 😀 My, keď sme tam boli, sme poskúšali len sladké pečivo a bolo fajné. Keby som nedávno nebola v Izraeli, tak by som ho asi aj hodnotila lepšie, ale až v Izraeli som došla na to, aké je odpadávať pri kakaovom závine a podobných veciach. Navyše sa teda musím priznať, že vo Švédsku som jedla o moc lepšie „cinnamon buns“ ako tu. Čo by som tam však skúsila nabudúce, by bol ich syrový toast alebo grilled cheese toast, nazvime to akokoľvek. Ten vyzeral fantasticky 🙂

IMG-20190322-WA0040-4
Šťastné tváre v Artic Bakehouse
IMG-20190322-WA0045-4
Cinnamon Roll alebo proste škoricový šnek

Vyskúšala som aj Café Lounge Praha, ktorý mal tiež veľmi dobré a zaujímavé raňajky, avšak dočítala som sa, že sú v tejto dobe už natrvalo zatvorený. Možno otvoria niečo nové, ale teda zatiaľ sa nevie o ničom konkrétnom.

IMG-20190322-WA0000-3
Cafe Lounge Praha, ešte kým boli otvorený

My strašne často jedávame aj na Kulaťáku, kde si každý poberie, čo chce (niekto pho, niekto bahn-mi, kalamáre, kto má na čo chuť). Nie sú to síce úplne raňajkové jedlá, ale my to tam máme radi. A aj z toho dôvodu je ešte mnoho miest, ktoré som nepreskúmala, lebo som ich vždy zanedbala v prospech Kulaťáku, keď bolo dobré počasie.

IMG-20190323-WA0050-4
Naše raňajky, ktoré vždy vyzerajú veľmi obdobne…kalamáre a bahn mi musí byť 😛

Ale čo teda ešte mám na „to visit“ liste v rámci raňajok?

Antonínovo pekárstvo: https://www.antoninovopekarstvi.cz/

Cafefin: https://www.facebook.com/cafefinvpraze/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf

Cathedral Café Lounge and Restaurant: http://cathedral-cafe-lounge-restaurant.com/ (týchto mám zaradených hlavne kvôli lákavému interiéru)

Bistro Sisters: https://www.sistersbistro.cz/ (ich hlavným produktom sú rôzne obložené chlebíky a recenzie majú skvelé – aj od mojich kamošov som počula len chvály)

Kavárna co hledá jméno: http://kavarnacohledajmeno.cz/ (znova ma láka krásny interiér)

Cafe~Cafe: https://www.cafecafe.cz/

Bistro Monk: https://bistromonk.cz/

A to som vám dala len zoznam, čo ma tak rýchlo napadol 😀 Ak máte s ktorýmikoľvek z daných prevádzok skúsenosti, budem rada, ak mi zanecháte koment. Aby som vedela ako prioritizovať, v prípade, že sa konečne znova do Prahy dostanem 🙂

OBED/VEČERA:

Ale teda vráťme sa k veciam, ktoré vyskúšané mám. K obedo-večeri. Pre mňa sa často tieto dva chody zlievajú do jedného a už dupľom na výletoch. Obedy často vynechám, maximálne zjem niečo malé v meste (hot dog, zmrzlina, koláčik, nejaké pečivko, na ktoré narazím). Potom teda rovno idem na večeru, ktorá je však taká skoršia, takže je to v podstate niečo medzi obedom a večerou. Hlavne, jedlá, ktoré si dáte na obed, si viete dať aj a večeru a opačne. Napríklad steak. A ja teda nemám problém zjesť steak ani na raňajky 😀

Ambiente Brasileiro: https://www.restauracebrasileiro.cz/

A teda, keď už spomínam steak. Jedným z mojich prvých zážitkov v Prahe, dávno-predávno, bolo Ambiente Brasileiro. Bol to aj prvýkrát stret s reštauráciami tejto značky. A prvýkrát, keď som myslela, že sa po jedle povraciam – v dobrom. Až tak som sa prepchala, že som myslela, že to nezvládnem 😀 Lenže prestať jesť v Brasileiru je zložité, a to z dvoch dôvodov. Prvý – reštaurácia je „all you can eat“. Jedlo vám nosia, až kým si kartičku na stole neotočíte na „červeno“, že stačilo. Po druhé – to, čo vám nosia, sú rôzne druhy mäsa od výmyslu sveta grilované a proste fantastické. K tomu ešte máte sushi, rôznorodé šaláty, hranolky a grilovaný ananás. A potom, že nepraskni. Sem jednoznačne odporúčam ísť mäsožrútom, ktorým je vždy všetkého málo. Tu sa najete určite aj vy. Čo je ďalšou devízou je aj servírovanie. K stolu vám postupne chodia čašníci s mäsami napichnutými na veľkých ražniči tyčiach a priamo pri stole vám kusy odkrajujú. Takže návšteva tejto reštaurácie je aj zábavnejšia trochu ako inde. Tento štýl je ináč prebratý z Brazílie a reštaurácie tohto druhu sa nazývajú Churrascaria.

aHR0cHM6Ly9zMy5ldS1jZW50cmFsLTEuYW1hem9uYXdzLmNvbS91cGxvYWRzLm1hbmdvd2ViLm9yZy9icmFzaWxlaXJvLXNpZ25wb3N0L3Byb2QvdXBsb2Fkcy8yMDE5LzExL3RpbGUyLmpwZw
Photo by Ambiente – vlastnú foto bohužiaľ neviem nájsť, lebo to už bolo celkom dávno, čo som tam bola

A pri mäse zostávam a pridávam druhú pecku, ktorá ma brutálne dostala:

Kantýna: https://www.kantyna.ambi.cz/

Ďalšia Ambiente vec. Čo dodať no. Milujem túto gastro skupinu. Dlho som aj snívala, že by som pre nich pracovala 🙂 Ale teda späť k jedlu. Kantýna je skvelá vec. V teórii je to niečo medzi mäsiarstvom a v podstate krčmou 😀 Už len z tohto vám musí byť jasné, že lepšia kombinácia asi neexistuje 😀

IMG-20170626-WA0014
Mňam

Viete si teda kúpiť mäso či salámu aj na domov, ale aj zostať tam. Ak sa rozhodnete zostať tam, štýl objednávok je trochu iný ako ste zvyknutí. Sadnete si k stolu, príde čašník a ten sa stará v podstate len o vaše pitie. Na stôl vám dá papierik a podľa neho vyznačuje, koľko pitia ste si objednali (pivo, víno, tvrdé) – tým pádom aj vy vidíte, že vám rátajú len naozaj to, čo ste vypili. Lebo však po istom množstve pohárov sa už ťažko ráta, koľko čoho bolo, a ľahko sa dá ľudí takto ošidiť.

IMG-20190323-WA0128
Tatarák a špikové kosti…čo môže byť viac

A ako v Kantýne jesť? No je tam jedna miestnosť, kam idete a tam si vyberáte jedlo. Ukážete napríklad na kus steaku, spýtajú sa vás, koľko toho chcete, vy si poviete z každého druhu hocikoľko – 100g, 200g, podľa chuti si spravíte výber. Alebo si vyberiete tatarák, rezeň, krkovičku, špikové kosti. Čo len chcete. Potom dostanete ďalší papierik – tentokrát na označenie jedla, ktorý si dáte na stolík a keď je mäso ready, tak vám ho obsluha donesie. V teórii je to taký „bufetový“ štýl. Strašne to tam však žije, vždy je to tam preplnené. Stôl zdieľate podľa toho, ako sa zmestíte, takže často sedíte vedľa cudzích ľudí, čo je však sranda a možnosť na socializáciu aj mimo vašej skupin. Za mňa brutálna reštaurácia. A teda dúfam, že nemusím opakovať, že jedlo tam je bombastické.

IMG-20190323-WA0101
Takto napríklad vyzeralo nami vyskladané menučko – ešte sme k tomu mali aj špikové kosti (viď vyššie)

Naše maso: https://www.nasrozvoz.cz/nasebistro/

V podobnom duchu je aj Naše maso. Taktiež v podstate mäsiarstvo, kde sa viete aj najesť, ale skôr štýlom „to go“. Majú len asi jeden, dva mini stolíky na stojáka, kde viete jesť a tie sú často plné, takže to nie je úplne na večer pri pive ako Kantýna. Aj jedlo je tomu prispôsobené. Ponuka nie je taká veľká a skôr sú to veci typu – sendvič, hamburger, hot dog. Najmenej prenositeľné jedlo tam je asi tatarák. Ale my sme si ho napríklad zjedli pred predajňou na múriku 😀 Treba sa vynájsť. Jedlo však stále veľmi dobré – však je to Ambiente 😀 Ale ak nestíhate a máte si vybrať, určite je Kantýna väčší zážitok. Ak je však náhodou plná, tak aj hambáč z Naše maso poteší.

DSC04362
Naše Maso

Dúfam, že ma nezabijete a nebudete si myslieť, že som platená za reklamu Ambiente, ale ešte sekundičku pri nich zostanem 😀 (ja ich proste milujem)

Lokál: http://lokal.ambi.cz/cz/rozcestnik

Lokál je proste klasika, ktorá sa nedá nespomenúť. Hlavne je to asi prvé miesto, kde som mala úžasný tatarák. A dodnes nezaostávajú a čo je najlepšie –nezaostávajú v žiadnej z prevádzok. Lokálov je v Prahe až 6. Kým jeden je aj v Brne (Lokál u Caipla) a v Plzni (Pod divadlem). Len aby ste neboli zmätení, každý Lokál má vlastný názov. V Prahe ich nájdete ako: Dlouhááá, U Bílé Kuželky, U Zavadilú, Nad Stromovkou, Hamburk a Korunní.

Toto miesto je už naozaj len tradičnou českou krčmou, s tradičnými pokrmami a pivom. Perfektné miesto na večer pri pivku a dobrom jedle. Odporúčam však rezerváciu, lebo bývajú riadne plný.

received_10209999466924550
Táto foto je ináč z Lokálu z Brna, lebo z Prahy som nenašla 😀

Keď už Ambiente, nezabúdajte aj na Esku. Ja ju síce spomínam medzi raňajkami, ale aj ja osobne som tam absolvovala večeru. Btw, majú úplne iný (originálny) tatarák, ktorý je výborný. Takže určite nič nepokašlete, ak skočíte na obed/večeru práve sem.

IMG-20190323-WA0052
Zaúdený tatarák z Esky

A teda už keď…pre milovníkov talianskej kuchyne, mi nedá nespomenúť Pizza Nuova. Znova – all you can eat reštaurácia, avšak zameraná na pizzu a cestoviny. Osobne som ju nenavštívila, ale kamoši viackrát a veľmi si pochvaľovali.

Neočakávane – toto stále nie sú všetky prevádzky Ambiente. Majú ešte ďalšie, ale teda ja, ani nikto z mojich známych ich nenavštívil, takže si nedovolím hodnotiť, ale všade, kde som u nich jedla som bola nadšená, takže verím, že čokoľvek, čo otvoria, je alebo bude pecka 😉

Ale presuňme sa od Ambiente inam.

Ono aj záleží na čo máte chuť. Ak chcete tradičnú českú kuchyňu, pokojne skočte aj do Lokálu. Mne osobne chutilo aj v Mincovni (http://www.restauracemincovna.cz/) a popravde strašne sa mi páčilo, že som videla do kuchyne. Také reštaurácie mám rada. Poprípade som dostala tip od dievčat na Dejvickú Sokolovňu (http://www.sokolovna.cz/), ktorá má že vraj výtečnú sviečkovú. Ostatné jedlá tiež, tvrdia, nezaostávajú.

Jedla som už aj v Yama Sushi House a tiež bolo jedlo fajn. Nebolo to nič z čoho by som skákala sto metrov, ale ak máte chuť na sushi a narazíte akurát na túto reštauráciu, tak sa nemusíte báť vojsť 🙂

Lukalu: https://www.lukalu.cz/

Ak chcete najlepšiu chobotnicu na svete a zároveň máte radi balkánske jedlo, jednoznačne odporúčam Lukalu. Dokonca aj interiér je celkom funky, veľmi príjemná obsluha a naozaj, tá chobotnica za 100 bodov. Aj kalamáre vyzerali super. Určite by som sa tam vrátila 🙂

received_813894628955677
Na fotke poriadne ani nevidno tú chobotnicu, ale naozaj najjemnejšia chobotnica, akú som kedy jedla 🙂

Nejen Bistro: https://www.nejenbistro.cz/en/

Ešte mám odskúšané Nejen Bistro. Jedlo dobré, drinky dobré. Je to trochu mimo centra, ale ak sa tam náhodou objavíte a budete hladní, určite to nebude krok vedľa. Je to také v podstate „fancy“ bistro. Akože neplakala som tam od radosti ako v Kantýne alebo Brasileiru, ale to zas moje mäsožravé ja nedá dopustiť na haldy mäsa kdekoľvek, takže v tomto som trochu subjektívna 😀

cof
Ďalšie chobotnicové menu – tentokrát z Nejen Bistra

TTTM Sapa: https://www.sapa-praha.cz/

Ak máte radi vietnamské jedlo a najlepšie ak máte k dispozícii aj auto je určite Sapa (my sme využili Uber). Je to v prdeli ďaleko, niekde medzi Prahou 11 a 12, ale určite to stojí za výlet. Sapa nie je reštaurácia, ale v podstate vietnamská časť – trhovisko. Okrem reštaurácii, tam nájdete aj obchody s vietnamskými potravinami, ale aj s oblečením a kadejakými „haraburdami“. Čo sa týka jedla, my sme si našli odporúčanie na Dung Lien, kde mala byť najlepšia grilovaná kačka. A popravde, bola fakt super. Hlavne to tam bolo celé super lacné. Odporúčanie som dostala aj na Bánh cuốn Phương Phượng, kde majú „vietnamské ryžové závitky Banh cuon“. To je taká zvláštna vec, trochu jak rozgajdané letné rolky plnené mäsom.

IMG-20190322-WA0071-2
Jeden krát porcia kačky a jarné závitky v Dung Lien

Len pre info, Sapa je mega neprehľadná a keď sme s GPS hľadali Dung Lien, tak sme to tak tri krát prešli, kým sme si to konečne všimli. Boli sme tam dosť zúfalé, ale keď máte čas sa pomotať, tak určite je to zaujímavá vec na videnie a jedlo fakt autentické – že vraj aj v ostatných prevádzkach.

IMG-20190322-WA0089
Dung Lien zvonka naozaj vyzerá veľmi nenápadne

TRHY/STREET FOOD:

A z tohto bodu sa teda prenesiem k takýmto netradičnejším „reštauráciám“ alebo nazvime to skôr trhom (alebo street foodom). A na sekundu si musím zas vyliať srdiečko a povedať, že trhy milujem. Všade na svete. Už len možnosť výberu je lákavá. Množstvo stánkov, každý ponúka niečo iné. Ale celkovo atmosféra trhov ma fascinuje. A je jedno, či je to trh vonku v parku alebo v nejakej uličke, alebo či je to tržnica. Všetko má niečo do seba. Osobne milujem aj len sobotné doobedie strávené u nás v Starej tržnici – vždy si vezmeme nejaké lokše, koláčiky alebo párance alebo ja neviem čo, podľa chuti, k tomu čaj, kávu. Ak sme bez auta, tak aj vínko. Popri tom si kúpime mikro bylinky a syry. Potom sadneme von pred tržnicu a krásna sobota je na svete 🙂

received_10205690409440806-2
Kulaťák

Kulaťák: https://www.farmarske-trhy.cz/

Ale späť k Prahe. Prvý musím jednoznačne spomenúť môj obľúbený – Kulaťák. Tiež je to trochu od ruky, ale nie úplne. V pohode sa tam dostanete metrom. Je to trh s kopec stánkami v parku. Z tohto dôvodu trh funguje primárne od jari do skorej jesene – podľa počasia. My si ulietavame na phočku, bahn-mi, grilovaných kalamároch, ktoré doslova milujeme a na aperol spritze alebo hugo drinku na lepšiu náladičku 😀 Nájdete tu však aj kvety, zeleninu, stánok so skvelými paštékami, hamburgeri, pečivo či stánok s údeninami. Je to v podstate tradičný trh s viac fancy jedlom ako ste bežne zvyknutí. Milujem však atmosféru tohto trhu. My tam niekedy strávime aj 4 – 5 hodín a ani nevieme ako. Veľakrát sa mi dokonca stalo, že tam hral nejaký miestny muzikant alebo skupina. Proste, ak je dobré počasie, určite tam choďte. Je to super.

received_10205690387280252-2
Treska na raňajky…prečo nie 🙂
DSC03919
Smädný Žabiak na Kulaťáku

Trh na Jiřáku: https://trhyjirak.cz/

Naposledy, keď som bola v Prahe, sme si povedali, že konečne treba vyskúšať aj niečo iné ako Kulaťák a trochu so skepticizmom, že nič nemôže byť lepšie, sme vyskúšali trhy na Jiřáku. A musím sa priznať, že aj tam sa nám veľmi páčilo 😀 Koncept v podstate rovnaký. Nájdete tam kávu, víno, údeniny, morské plody, kvety, zeleninu, syry…kadečo. Pamätám si aj nejaký balkánsky stánok s jedlom, ktorý vyzeral super. Tiež tam hrala hudba. Neviem ináč, čo to bolo za skupinu, nejaký chalani, čo hrali niečo ako country v podstate, ale strašne to bolo super. Dôveryhodne už teda môžem povedať, že pokojne by som odporučila aj tento trh a aj ja sa tam veľmi rada vrátim.

IMG-20190323-WA0029-3
Ochutnávka na Jiřáku
IMG-20190323-WA0002
Super atmoška, super country hudba – Jiřák

Trh na Náplavke: https://www.farmarsketrziste.cz/naplavka

Ďalším celkom známym trhom je trh na Náplavke, avšak ja osobne som tam nebola. Ale že vraj je to dostatočná alternatíva v rámci mesta, ak sa vám nechce trepať mimo k Jiřáku alebo Kulaťáku, tak vyskúšajte. Uvidíme. Vyskúšam aj ja nabudúce 🙂

Manifesto: https://www.manifestomarket.com/

Ďalším super miestom je Manifesto. Tento priestor už ja kvalifikujem ako street food, lebo zeleninu ani syry tam nekúpite 😀 Za to však kúpite super hotové jedlá od výmyslu sveta. Od hamburgerov a poké, cez lievance a zmrzlinu až po mexické či indické jedlo, je tam kadečo. Namiesto stánkov alebo food truckov je manifesto zložené z kontajnerov. Je tam aj viacero prevádzok s alkoholom (super majú najmä rôzne miešané drinky). Všade nad vami sú naťahané svetielka, vy máte v priestoroch k dispozícii viacero stolíkov, a teda dá sa tam úplne v pohode stráviť pekný deň alebo aj večer 🙂

IMG-20190322-WA0114
Aj takýto drinčík môžete nájsť v Manifesto
IMG-20180921-WA0009
Pohodička v Manifesto

Wine Food Market: https://www.theitalians.cz/

Posledným z mojich novoobjavených srdcoviek je Wine Food Market. Znova je trochu od cesty, takže my tam zvyčajne chodíme už cestou domov z Prahy, keď máme auto. Navyše tam vždy pokúpime šunky, syry, nakladané polosušené a sušené rajčiny či olivové oleje a podobne, takže aj z tohto dôvodu je to najlepšie zaradiť ako zastávku po ceste domov. Tu je koncept niečo medzi street foodom a supermarketom. Ako hovorím, viete tam kúpiť aj potraviny ako také – talianske. Celý tento market je v podstate taliansky. Zároveň sa tam však viete aj najesť. Znova, menučko očakávajte talianske, takže pizza, cestoviny. Viete si však objedať aj takú „šunka-syr“ misu, že si vyberiete v „supermarketovej“ časti, čo chcete a následne vám to v „jedálenskej“ časti naservírujú na krásnej drevenej doske.

cof
Môj obedík vo Wine Food Markete
cof
A v “supermarketovej” časti viete vybaviť aj nákupy na doma

V Prahe sa však často dejú aj rôzne eventy. Ja som napríklad raz bola na Apetit pikniku a raz na Prague Food Festivale. Na Apetit pikniku som nejakou náhodou aj skončila ako súčasť “cooking súťaže” a prekvapivo tím, v ktorom som bola, aj vyhral 😛 Úlohou bolo navariť alebo pripraviť trojchodové menu z vecí, ktoré má človek bežne v špajzi. Takže väčšinu ingrediencií, čo sme dostali, boli konzervy 😀 Bola to sranda 🙂

DSC04264
Môj šalátis
DSC04278
Výherný tím 😛

Naposledy, keď sme tam boli, sme narazili na nejaký street food event v takej uličke či čom. V Prahe je proste vždy, čo robiť. Tristopäťdesiat vynikajúcich miest je tam na jedenie a podľa mňa za jeden život (a z jedného platu :D) to nie je možné všetko asi ani poskúšať 😀

IMG-20190323-WA0161
Street Food v uličke…a ja vyzerám ako keby to jedlo hypnotizujem 😀
IMG-20190323-WA0124
Každé jedlo sa najprv musí odfotiť…samozrejme 😀

Dostala som ešte pár tipov od dievčat. Náhodou som sa ich pýtala na jednu reštauráciu, kde som s nimi jedla (na názov si ani jedna nevieme spomenúť, ale mali super pho aj super závitky). A zrazu sa rozbehla debata o tristo dobrých prevádzkach v Prahe, ktoré odskúšali oni, ale ja som bohužiaľ šťastie nemala. Sľúbila som im však, že ich návrhy zakomponujem do postu, lebo mali dobré pointy z trochu iných súdkov ako ja (raw, vege a pod.).

Takže, čo v Prahe odporúčajú moje devy, aby ste skúsili?

Bruxx (https://www.bruxx.cz/) – belgická reštika, kde sa Dominičke strašne páčilo a celkovo som našla na nich veľmi dobré recenzie na nete, takže niečo na tom asi bude 🙂

MyRaw café (https://www.myraw.cz/) – Kikušík odporúča 🙂

Banh-mi-ba (https://banhmiba.cz/) – ak sa nedostanete na Kulaťák, ale premkne vás chuť na vietnamskú bagetku, tak ich stálu prevádzku nájdete aj v meste. Ja osobne som na prevádzke nejedla, ale na Kulaťáku ich nikdy nevynechám, lebo ich bagetky sú vynikajúce 😛

Místo (https://www.mistoprovas.cz/) – Kikuška odporúča kaviareň, ak sa objavíte v Dejviciach.

Múj šálek kávy (https://www.mujsalekkavy.cz/) – ďalší tip od Kikušky

Puro gelato (https://www.purogelato.cz/) – šumy o tejto zmrzlinárni som zachytila aj ja, ale tip znova od Kikušky. Prevádzky majú štyri, takže nech sa motáte kdekoľvek, snáď na nich narazíte 🙂

Cream de la cream (https://www.cremedelacreme.cz/cs/) – Kikuška hovorí, že naj naj najlepšia arašidová zmrzlina na svete, akú kedy jedla 😀 tak vyskúšajte, či hovorí pravdu.

Dhaba beas (https://dhababeas.cz/) – že vraj skvelá vege indická reštaurácia. Ja mám napríklad indické jedlo veľmi rada, ale tiež som mu prišla na chuť len nedávno, takže zatiaľ vychytané v Prahe takéto prevádzky nemám, ale určite poskúšam 🙂

Oblaca restaurant (https://www.towerpark.cz/oblaca-restaurant/) – tajný tip od Dominičky, ktorá vám odporúča túto reštauráciu primárne kvôli výhľadu. Jedlo nevieme, aké je 😀 Ale drinčíky Dominička vrelo odporúča 😀