Mango sticky rice

Toto jedlo má v mojom srdci špeciálne miesto. Človek by asi tipoval, že keď si robím mango sticky rice, hneď ma spomienky prenesú späť do Thajska, do horúcich ulíc Bangkoku, na Soi Rambuttri alebo Khao San….ale nie, tak to u mňa nie je 😀

Pre mňa má tento recept jedinú asociáciu – korona 😀 Baby sa už na mne smejú, že vždy, keď začínam alebo končím home office kvôli korone, tak robím mango sticky rice. Neviem, čím to je. Asi tým, že tieto raňajky sú zbytočne zložité na bežné dni.

Aj teraz som znova na nútenom home office a s tým hneď prišla chuť robiť túto šmakocinu 😀

Viem, že to vyzerá jednoducho. Však ryža vyvarená v kokosovom mlieku, na ktorú nakrájate mango a je hotovo. V teórii na tom niečo pravdy je. V praxi je však tento recept strašne časovo náročný. A teda snažila som sa dvakrát si ho uľahčiť a výsledok vôbec nebol dobrý, takže bohužiaľ, čas tejto ryži venovať musíte. Ale výsledok potom stojí za to 🙂

Prečo je recept časovo náročný? Lebo ryža sa najprv musí prepláchnuť, potom musí celú noc ležať vo vode, následne sa ráno asi 30 min naparuje a potom ešte musí ležať 15-20 minút v kokosovom mlieku 😀 Až potom je táto nešťastnica pripravená na konzumáciu. Ale teda ako na to?

cof


INGREDIENCE:

  • 300g sladkej škrobovej thajskej guľatozrnnej ryže 😀 (proste v obchode hľadajte glutinous rice – v obyčajných obchodoch ju zoženiete ťažšie, viem, že ju predávajú vo Freshi v tom thajskom obchode hore alebo v Yeme)
golden_phoenix_kleefrijst_1_kg
Ja som vo Freshi kupovala túto – Golden Phoenix 🙂
  • 800ml kokosového mlieka
  • 4 PL hnedého cukru
  • 1 celé mango

A toť vše. Na ingrediencie tento recept náročný nie je. Ale prejdime na to, čo s tou nešťastnou ryžou treba spraviť.


POSTUP:

Začať teda musíte už večer predtým, ako chcete ryžu na raňajky alebo dezert. Ryžu najprv treba dobre opláchnuť – aj zo tri krát v studenej vode a potom je potrebné ju na celú noc namočiť do studenej vody a prikryť utierkou. Ja ryžu dávam do sitka a tak ju v noci luhujem v hrnci, lebo potom hneď ráno viem len zobrať sitko s ryžou a prehodiť do druhého hrnca, kde sa potom naparuje.

Ráno je teda potrebné ryžu dať naparovať až kým nezmäkne. To trvá cca. 30 – 40 minút. Medzitým je potrebné do menšieho hrnca dať kokosové mlieko, ohriať ho a osladiť (ja používam hnedý cukor a 4 polievkové lyžice , ale pokojne môžete aj biely alebo si myslím, že by to mohlo fungovať aj s alternatívami ako med či kokosový cukor. Taktiež množstvo cukru pokojne upravte podľa vlastných chutí).

Keď je ryža mäkká, treba ju prehodiť do nejakej misky, zaliať tak 80% zohriateho kokosového mlieka, jemne zamiešať, zakryť znova utierkou a nechať odpočívať znova tak 15 – 20 minút, aby sa mlieko spojilo s ryžou. Zvyšok mlieka si nechajte na finálne zalievanie ryže v miskách, vyzerá aj chutí to tak lepšie ako keby to rovno tam vylejete celé, verte mi.

Potom už len zostáva nakrájať mango a môžete podávať.

No vidíte, recept to v podstate zložitý nie je, ale ak si ráno zmyslíte, že chcete mango sticky rice, tak si chuť musíte ušetriť až do druhého rána, lebo len tak zbúchať to nezbúchate.

Ako som spomínala, skúšala som to okašľať. Skúšala som použiť ryžu, ktorá nie je vyslovené thajská škrobová (glutinous), ale len guľatozrnná, lebo niektoré recepty píšu, že je to postačujúca náhrada, ale ja si to nemyslím. Nedopadlo to dobre. Ryža mala nejakú takú chuť, ktorej som sa proste nevedela zbaviť – takú moc slovenskú (škrobovú), by som to nazvala 😀

Taktiež som skúšala ísť vlastnou cestou a proste vyvariť ryžu v mlieku, že však to zmäknúť musí, no nezmäklo 😀 Varila som to sto hodín a aj tak bola ryža jemne křupavá, takže odporúčam nevynechávať krok ležania vo vode cez noc.

Niektoré recepty sa proste okašľať nedajú, ak chcete dosiahnuť autentickú chuť. A teda musím vám povedať, že mne nakoniec povedala sestra, že moja ryža je nie len tak dobrá ako v Thajsku, ale asi aj lepšia, takže šup do toho 🙂

cof