Vaječný koňak (slowtellový, karamelový a obyčajný)

Vianoce sú čoskoro tu…a nech budú tento rok akokoľvek zvláštne, treba sa pripraviť. A ako sa lepšie obrniť ako alkoholom 😀 však čo iné nám zostáva pri celom tom šialenstve, ktoré sa tu deje.

Viacero kamošov sa ma už aj nenápadne pýtalo, či sa chystám tento rok robiť vaječný koňak. Tak som pochopila, že by som asi mala 😀

Na Mikuláša som si teda k tomu sadla alebo sa skôr postavila do kuchyne 😀 a hurá, vaječný koňak je na svete. Navyše ma Kikuška naladila na fajnovú slowtella verziu, ktorá je čisté rumové kakavko, takže why not 😀

Ešte som k tomu dopiekla 1 várku čoko cookies, ktoré všetci zbožňujú a homemade vianočné/mikulášske darčeky máte vybavené.

V tomto poste rovno ponúknem recept na obe verzie koňaku, prípadne verziu tri – karamelový vaječný koňak 🙂

IMG_20201206_210246

Tak poďme na to a začnime od základov:

Základný recept na vaječný koňak

Na pôvodnú verziu vaječného koňaku budete potrebovať nasledovné:


ingrediencie:

  • 100 ml kondenzovaného mlieka
  • 400 ml 30% smotany
  • 50 g cukru
  • 1 vanilkový cukor
  • 5 žĺtkov
  • 150 – 200 ml rumu

Z tohto množstva mne vyšlo 900 ml vaječného koňaku a celé to pripraviť mi trvalo asi 30 – 40 minút.

Hneď upozorním, ja som čerpala z receptu, kde pôvodne mal byť vanilkový lusk, nesladené kondenzované mlieko a oveľa viac cukru. Keďže ja som nesladené salko v troch obchodoch nenašla, som sa na to vykašlala a proste znížila množstvo cukru 😀 Vanilkový lusk je tak drahý, že som nemala chuť ho kupovať, keď idem vo veľkom tento recept robiť, tak som si proste šupla do toho vanilkový cukor. Úpravy sú proste vždy možné. Každý ma chute iné a aj preto odporúčam aj vám, ísť si po svojom. Minimálne, čo sa týka množstva cukru a rumu. Môj recept písal medzi 200 – 300 ml rumu a poviem vám, že už pri 200 je to riadna pálka 😀 Takže proste ochutnávajte priebežne 🙂


A postup je veľmi jednoduchý:

V prvom rade si zohrejte kondenzované mlieko so smotanou a cukrom v menšom hrnci. Ja som už toto ochutnávala, aby som vedela zhodnotiť sladkosť. Túto zmes trochu povarte na miernom ohni, kým sa cukor nerozpustí.

IMG_20201205_142100

Medzitým si oddeľte 5 žĺtkov od bielkov. Potom si pripravte vodný kúpeľ. Do väčšieho hrnca dajte vodu, tú zohrejte tak, aby vrela. Majte pripravené žĺtky v miske, ktorú viete dať na tento hrniec, keď bude voda vrieť. Hneď ako položíte žĺtka v miske na hrniec, môžete varenie vypnúť a miešať metličkou žĺtky len na “zostatkovom” teple. Lebo nechceme, aby sa zgrcli a nechceme, aby sa z nich spravila praženica 😀 Metličkujte ich jemne, nemusíte to nejak preháňať. Žĺtka sú hotové, keď do nich strčíte prst a sú dosť teplé, horúce byť nemusia.

IMG_20201205_192217
Menšiu misku som nenašla 😀

Vtedy misku odstavíte z hrnca. Následne, postupne, za stáleho miešania, ale nie šialeného, do nej prilejte salko-smotanovú zmes.

Všetko toto, keď je pomiešané, je potrebné cez sitko preliať. Niekam. Ja som to robila do ďalšej misky 😀 Po presitkovaní som už len doliala rum a máte hotovo.

Slowtellový vaječný koňak

Ak chcete robiť slowtellový koňak, postup je úúúplne rovnaký, až na jeden krok. V takmer poslednom kroku, predtým ako všetko presitkujete, teda v bode, keď zmiešavate povarené žĺtka so salko-smotanovým mixom, domiešate aj 3 PL slowtelly.

Znova – 3 PL sú orientačné. Začnite 1,5 lyžicou, keď chcete sladší, výraznejší, dodajte viac. Ja som skončila pri 3 PL a to mi vyhovovalo 🙂 Potom zmes presitkujte, pridajte rum a znova, hotovo 🙂

Karamelový vaječný koňak

Znova, žiadne veľké zmeny. Máte však dve možnosti v tomto bode. Môžete buď kúpiť rovno karamelové salko – lebo taká možnosť v obchodoch bežne je a tým pádom si ušetríte starosť a ste vysmiati. Stačí potom už len ísť podľa pôvodného receptu. Dávajte však pozor na cukor, lebo karamelové salko môže byť ešte sladšie ako to obyčajné.

Prípadne, ak nenájdete karamelové salko a stoj čo stoj chcete mať karamelový vaječný koňak, tak stačí, keď obyčajné salko povaríte v hrnci. Zostávajú však z toho škvrny na hrnci, treba preto dať novinový papier do hrnca, na to salko a potom zaliať vodou do cca troch štvrtín konzervy. Toto je potrebné variť minimálne hodinu na miernom ohni a potom, keď konzervu otvoríte, zrazu máte karamelové salko na svete. A znova už len idete podľa pôvodného receptu 🙂

Jednoduchšie to už nebude 😀

Tak have fun pri výrobe a pekné sviatky prajem všetkým 🙂

IMG_20201206_204552