Butter chicken – indická rýchlovka na obed

Indickú kuchyňu mám veľmi rada. Síce som jej prišla na chuť až počas kanadského života, ale odvtedy som už fanúšikom. A keďže sa už vyše roka chystám do Indie, len covid mi neustále kazí plány, hovorím si, že nech si žalúdok pomaly zvyká. A vďaka covidu vlastne aj má kopec času na zvykanie si 😀

Nevadí, cestovať sa moc nedá, tak len doma v kuchyni si ulietavam na kade-čom.

Posledný týždeň ma však premkla chuť na indické jedlo. Samo o sebe je ich kuchyňa v podstate dosť jednoduchá. Ak máte potrebné ingrediencie ako zázvor, kurkuma, garam masala či rímsky kmín, viete zbúchať indické jedlo celkom rýchlo. Ja mám podobné suroviny takmer vždy k dispozícii, nakoľko ich treba aj na blízkovýchodnú kuchyňu, ale aj na ázijskú kuchyňu. Z ciest sa preto vždy snažím priniesť si ingrediencie, ktoré tu bežne nezoženiem. Prípadne mi ich nosia kamaráti zo svojich ciest 😀

Garam masala a kari prášok mi doniesol kamoš z Indie, zaatar si nosím z Izraela či z Dubaja, sumac som taktiež doniesla z Izraela. Z Dubaja si taktiež nosím granátovú melasu, ktorá je perfektná do šalátov. V Maroku sme s kamošmi taktiež nakúpili zmesi rôznych korení a kmín, a z Grécka mi ďalší kamoš doniesol mega lacný kardamón. Ostatné veci ako kokosové mlieko, kurkuma, zázvor, sezamový olej, rybacia omáčka či citrónová tráva, zoženiete aj na Slovensku. Nehovorím, že ich zoženiete napríklad v Kauflande, ale dá sa. Ak žijete alebo aspoň pracujete v Bratislave, tak minimálne Yeme ponúka dosť obsiahlu kategóriu exotických ingrediencií – je to jediné miesto, kde vždy zoženiem aj citrónovú trávu, aj koriander, ale aj koreň kurkumy či arašidový olej.

Zbúchať potom butter chicken aj doma, nie je problém. Ja som však bola lenivá a nechcelo sa mi ani ísť do obchodu, ani variť…ale…problém nastal vďaka môjmu vytunenému telefónu, ktorý síce fotí krásne, ale iné veci nezvláda 😀 To je tak, keď si kupujem telefón len kvôli foťáku. Vedela som, že nový Huawei síce nepodporuje Google aplikácie, avšak na nete som si načítala dosť o tom, že väčšinou sa to dá okašľať. A to aj šlo. Čo som však nečakala, že mi nepôjde aplikácia mojej banky. Ani to mi dodnes až taký problém nespôsobovalo, ale banky sa rozhodli tento mesiac sprísniť a zbespečniť platby na internete a ja som zrazu zostala bez možnosti zaplatenia vecí cez internet 😀 Vďaka tomuto výmyslu si momentálne neviem ani objednať jedlo cez internet 😀 Objednávka indického jedla preto padla 😀

Trvalo mi týždeň, kým som sa dokopala k tomu, že mám čas a chuť pustiť sa do varenia.

LRM_20201227_174826
Butter Chicken s cesnakovým naanom a jazmínovou ryžou

Prečo mi to trvalo až tak dlho, keď je butter chicken také jednoduché?

No lebo ja som nemala chuť len na butter chicken, ale najmä na ten cesnakový naan, ktorý si zakaždým z Punjabi Dhaba k nemu objednám 😀 A to už nie je vec 15 minút v kuchyni 😀

Navyše som sa dodnes nestotožnila s kysnutým cestom, takže sa celkom s nevôľou púšťam do takýchto jedál a naozaj na to musím mať náladu.

Ale prekonala som sa a výsledok naozaj stál za to. Neviem, či som do toho dala dostatok lásky alebo som len mala lepší recept, ale tentokrát mi naan vyšiel omnoho lepšie ako naposledy a so spokojnosťou pridávam recept na obe fajnovosti.

O naane a ako vychytať neduhy pri jeho príprave píšem viac TU.

INDICKÉ BUTTER CHICKEN

INGREDIENCIE:

na cca 3 porcie

(ja som to mala na 3 porcie, ale v súčasnosti už nejem prvú ligu :D, veľký jedák to bude mať na dve, Domča /malý jedák/ by to mala s prílohami aj na 5 :D)
 • 600g kuracích pŕs alebo vykostených kuracích stehien
 • 50g bieleho neochuteného jogurtu
 • 6 ks cesnaku
 • 2 PL čerstvo nastrúhaného zázvoru
 • 2 PL korenia garam masala
 • 2 ČL rímskeho kmínu
 • 1 ČL kurkumy
 • 1 – 2 ČL kajenského korenia
 • soľ, čierne korenie
 • 2 PL olivového oleja
 • 4 PL masla
 • 1 väčšia žltá cibuľa
 • 1 – 2 ČL chilli (čerstvé chilli/korenie – podľa toho, čo máte doma)
 • 160 ml rajčinovej pasty/rajčinového pretlaku
 • 150 ml vody
 • 400 g kokosového mlieka (jedna konzerva)
 • za hrsť nasekaného čerstvého koriandru

POSTUP:

 1. V prvom rade je dôležité naložiť si mäso. Mäso si teda pokrájajte na menšie kusy, asi ako na guláš, že rovno veľkosť na jedenie. Hoďte ho do misky s 50g bieleho jogurtu, 3 roztlačenými cesnakmi, 1 PL nastrúhaného zázvoru, 1 PL garam masala, 1 ČL rímskeho kmínu, 1/2 ČL kurkumy, 1/2 alebo 1 ČL kajenského korenia a 1 ČL soli. Toto všetko v miske premiešajte a nechajte odstáť aspoň 10 minút.
 2. Medzitým si v malej miske môžete zmiešať zostatok korenín – 1 PL garam masala, 1 ČL kmínu, 1/2 ČL kurkumy, 1/2 alebo 1 ČL kajenského korenia, chilli (podľa chuti), 1 ČL soli, trochu čierneho korenia (1/2 ČL povedzme), 3 roztlačené cesnaky a 1 PL nastrúhaného zázvoru. Zároveň si môžete nasekať 1 cibuľu na menšie kúsky a pripraviť 2 PL masla.
 3. Keď je mäso odležané, na panvicu si dajte trochu oleja a mäso zo všetkých strán opečte do zlatova (na strednom ohni). Na konci prihoďte na panvicu 1 PL masla, pomiešajte, nech sa dostane k mäsu a mäso môžete odstaviť a dať bokom na tanier alebo misku.
 4. Panvicu nemusíte umývať, len dajte znova trošku oleja a hoďte tam cibuľu. Tú opečte do sklovita. Keď je mäkká, pridajte 2 PL masla a prihoďte celú tu zmes korenia, ktorú ste si predtým pripravili. Takto to na panvici robte asi 5 minút na miernejšom ohni, aby sa to nespálilo, ale aby sa korenia rozvoňali a chute prepojili.
 5. Následne pridajte 160 ml rajčinovej pasty a znova varte tak cca 5 minút. Ak použijete rajčinový pretlak, že nenájdete pastu, budete mať šťavu len menej hustú. Nie je to katastrofa, ale lepšie je to s pastou 🙂
 6. Znížte oheň, pridajte 150 ml vody a 400 g kokosového mlieka. Premiešajte a nechajte redukovať, až kým sa voda neodparí a omáčka jemne nezhustne. Keď už máte hustotu, akú si cca predstavujete, pridajte 1 PL masla, zamiešajte a následne tam už môžete zas dať mäso. Takto to na nižšom ohni varte, až kým sa mäso nespraví – ak máte kuracie prsia, bude to veľmi rýchlo. Ak je potrebné, pridajte si chilli alebo soľ. Ak ste však už s chuťou spokojní, môžete dať mäsko dole z horáka, primiešajte doňho koriander a butter chicken je na svete 🙂
IMG_20201227_142245
Takto nejak vyzerá zmes, keď je tam už aj rajčinový pretlak
Hotové a môže sa servírovať

DOMÁCI INDICKÝ CHLIEB NAAN (s cesnakom)

INGREDIENCIE

Na 8 ks naanu

 • 60 ml teplej vody
 • 1 PL medu
 • 3/4 ČL aktívneho sušeného droždia
 • 500 g hladkej múky
 • 1 + 1/2 ČL prášku na pečenie
 • 1 ČL sódy bikarbóny
 • 1 a 1/2 ČL soli
 • 180 ml teplého plnotučného mlieka
 • 130 g bieleho neochuteného jogurtu
 • 160 g masla (rozdeliť na 2 polovice) – pokojne aj menej…alebo aj viac, ja som maslo maniak 😀 
 • 4 ks cesnaku

POSTUP:

Ak máte kuchynský mixér, všetko kysnuté je jednoduchšie. Ak nie, tak veľa šťastia, lebo mne sa bez mixéru ešte dobré cesto nepodarilo 😀 Ale ako spomínam vyššie, s kysnutým cestom sa v podstate ešte len zoznamujem a nie som ešte master. Vždy, keď s ním robím, tak čakám, či nevyjde nejaká hlúposť 😀

Ale poďme teda na postup s mixérom:

 1. Do mixérovej misky dajte 60 ml teplej vody, 1 PL medu a 3/4 ČL sušeného droždia. Zamiešajte dokopy a nechajte 5 – 10 minút odstáť, kým sa nebudú vytvárať na povrchu bublinky.
 2. Medzitým som si ja v menšej miske spojila 500 g hladkej múky, 1 a pol ČL prášku na pečenie, 1 ČL sódy bikarbóny a pol lyžičky soli. To som si zamiešala, aby keď to budem pridávať do zmesi, nech je to už všetko pokope.
 3. V mikrovlnke alebo na sporáku si zohrejte mlieko, aby bolo teplé – nie horúce.
 4. Keď už zmes bublinkuje, pridajte doňho 180 ml teplého mlieka, 130 g bieleho jogurtu a múčnú zmes. To dajte do kuchynského mixéra a hnetiacim nástavcom nechajte cesto hnietiť. Toto je jediná vec, pri ktorej som ja nervózna, lebo nikdy neviem, kedy to je správne 😀 Ale ževraj keď sa cesto odlepuje od stien misky – mixéru na najpomalšom stupni to trvalo asi tak 15 minút.
 5. Cesto prehoďte na dosku (jemne pomúčenú), spravte si z neho peknú guľku a hoďte do ďalšej misky, ktorú zakryjete utierkou a dáte na teplé miesto na cca hodinu alebo kým cesto nedosiahne dvojnásobného rozmeru.
 6. Keď už je cesto takmer hotové (po tej hodine), vezmite si tie dve polovice masla. Jednu si zohrejte do jednej misky len tak, druhú polovicu masla si dajte na menšiu panvicu alebo do menšieho hrnca. Na malom ohni maslo rozpustite. Pridajte k nemu 4 ks roztlačeného cesnaku a 1 ČL soli. Takto nechajte maslo pri stálom miešaní aj zo 4 – 5 minút. Môže jemne zhnednúť aj cesnak jemne zozlatovieť, ale dávajte pozor, aby sa nič z toho nepripieklo. Pripečený cesnak je hnusný 😀 Ochutené cesnakové maslo potom hoďte do druhej malej misky a obidve si položte bokom, aby ste ich mali po ruke pri robení naanov.
 7. Teraz späť k cestu – keď je cesto vykysnuté. Rozdeľte si ho na 8 kúskov. Ja som proste roztrhla jemne cesto na 2 polovice, to na 2 a na ďalšie dve – spravila som si také guľko-trhance, ktoré som na pomúčenej doske už len dotvorila na normálne väčšie guľky – asi veľkosť päste, aby ste si to vedeli predstaviť.
 8. Tieto guľky si potom postupne pomocou valčeka na cesto rozvaľkajte na väčšie ovály. Pokojne aj veľkosť veľkého taniera. Ak sa vám to už nedarí, ja som si rozvaľkala ako sa dalo a potom som vo vzduchu jemne naťahovala ešte to cesto, nech je tenšie a väčšie.
 9. Ja som si rovno každé jedno cesto ponatierala rozpusteným maslom – tým neochuteným, a tak som ich na seba poukladala.
 10. Rozohrejte si potom panvicu na silnom ohni, prípadne ja som to na indukčnej robila na 7mičke. Keď je panvica horúca, nalejte tam trošičku (1 ČL olivového oleja) a papierovou kuchynskou utierkou to jemne rozotrite po panvici – pracujte rýchlo, ale opatrne, aby ste sa nepopálili.
 11. Hneď potom tam hoďte prvý naan a hneď zakryte pokličkou. Takto to nechajte asi minútu, potom odokryte (cesto by malo už mať také bublinky veľké v sebe), naan prehoďte na druhú stranu a už nechajte panvicu odokrytú. Takto robte naan ešte asi 2 minúty a je hotový.
 12. Vyberte ho už len z panvice a prehoďte do čistej kuchynskej utierky. Postupne si takto narobte všetkých 8 naanov a keď sú hotové a pripravené na jedenie, tak ich ešte teplé z utierky ponatierajte cesnakovým maslom a môžete podávať 🙂

Pozn.: Čo sa týka kysnutého cesta, pokiaľ viem, ak nemáte mixér, prvý aj druhý bod sú rovnaké. Potom si však treba dať múčnu zmes do misky prvú, spraviť do stredu takú dierku a tam priliať tú kvasnicovú zmes a potom to ostatné. To treba zmiešať rukami a keď to už má nejakú tú konzistenciu, tak to prehoďte na jemne pomúčenú dosku a proste treba hnietiť rukami, až kým sa cesto nelepí a spraviť z toho guľku.

LRM_20201227_174953