Domáci cesnakový naan

Raz za čas ma premkne chuť spraviť v kuchyni niečo zložitejšie ako cestoviny alebo fried rice alebo neviem čo 😀 Osobne mi nevadí stráviť aj celý deň v kuchyni, ak to má mať želaný výsledok.

Keď som napríklad robila roastbeef s hnedou omáčkou, prípadne moriaka s asi 5 prílohami na “Vďakyvzdanie”, tak som strávila času v kuchyni až až. To sú proste jedlá, ktoré vyžadujú čas a hlavne trpezlivosť.

Do kategórie zložitých vecí ja zaraďujem aj kysnuté veci. Jeden dôvod je ten, že proste samotný proces kysnutia je hodina, a tým pádom sa mi celé varenie predlžuje. Zároveň, som stále nesvoja z kysnutých vecí a nie úplne ešte toto cesto ovládam. Nikdy si nie som istá štruktúrou a kedy je už správne, a preto sa doňho nepúšťam často, lebo neviem, aký bude výsledok.

Mäkkučký naan

Síce mám dni, keď vyslovene idem skúšať jedlo s tým, že ak dopadne zle, je mi to jedno 😀 Ale keď už varím pre viacerých, nechcem, aby niečo dopadlo zle. Bazko je napríklad už celkom master v kysnutom ceste a foccacia či domáci chlieb sú preňho hračka – jednoduché recepty. Pre mňa to je zatiaľ vyšší level, ku ktorému sa však plánujem raz dopracovať 🙂

Bohužiaľ, ináč ako cestou pokus/omyl sa k masterstvu nedostanem, a tak znova nastal čas, kedy som dostala chuť expetimentovať. Trošku to bolo aj vynútené situáciou, keďže vďaka novým bankovým opatreniam si neviem objednať jedlo cez internet – chyba je v mojom “premakanom” telefóne, nie v banke 😀 Ale chuť na cesnakový naan ma už vyše týždňa neprechádza a kým nedostanem to čo chcem, tak ma ani chuť neprejde 😀 Takže mi nezostalo nič iné ako pregoogliť recepty a vyrobiť si naan doma.

IMG_20201227_172612
Naany čakajúce na pečenie

Tento indický chlieb som už raz skúšala, ale nevyšiel mi až tak dobre. Na prvý pokus nebol zlý, ale nebol ani taký jemný a aj štruktúru mal jemne inú ako by mal naan mať. Preto som skúšala tentokrát iný recept a musím povedať, že by som mu už dala tak 8 z 10 bodov. Tomu predtým by som dala tak 4 😀

nor
Ten predtým bol taký pevnejší, až ako také pizza štangle 😀

Aby som tentokrát dosiahla lepší výsledok, zase som si musela načítať, pár článkov, že čo je pre dokonalosť naanu dôležité.

DETAILY RECEPTU:

 • V prvom rade som sa dočítala, že síce nie všetky recepty na naan obsahujú mlieko a jogurt, ale že práve tieto ingrediencie sú “dealbreakerom”. Zároveň je dôležité aj to, aby to boli plnotučné mlieko a normálny jogurt a nie nejaké rastlinné verzie (kokosový jogurt a mandlové mlieko). Naan vám vyjde aj z takýchto ingrediencií, ale konzistencia a chuť už potom nie je zaručená a o čom to potom je? Ja si radšej doprajem poriadny naan raz za rok, ako nejakú napodobeninu každý deň :D. Ale to je už na vás.
 • V druhom rade je dôležité mať čo najtenšie cesto, keď ho dávate na panvicu. Aj preto som ho aj ja ešte rozťahovala dodatočne. Práve vďaka tomu by mali byť naany nadýchané a jemné. Ak bude cesto moc hrubé, aj naany budú tvrdšie.
 • Ževraj je dôležité mať aj dobrú liatinovú panvicu – no takto. Ja ju doma nemám a určite ju nebudem kupovať kvôli jednému naanu 😀 Či by som po použití liatinovej panvice hodnotila moje naany na 10 z 10? Možno 😀 Minimálne teraz to nezistím 😀 Robila som ju na normálnej teflónovej panvici, ale určite musí byť silno rozohriata – v tom trik určite je. Tradične sa tieto naany robia v hliníkových “peciach” (tandoor), kde sa teplota pohybuje okolo 300°C (ale môže dosiahnuť aj 450°C) , takže určite teplo je pri tomto recepte “must”.
IMG_20201227_172618
Hrúbka ešte pred rozťahovaní vo vzduchu 😀 To som robila až keď som ich dávala na panvicu a potom som už nestíhala fotiť 😀

Ale ako teda na to?


DOMÁCI INDICKÝ CHLIEB NAAN (s cesnakom)

INGREDIENCIE:

Na 8 ks naanu

 • 60 ml teplej vody
 • 1 PL medu
 • 3/4 ČL aktívneho sušeného droždia
 • 500 g hladkej múky
 • 1 + 1/2 ČL prášku na pečenie
 • 1 ČL sódy bikarbóny
 • 1 a 1/2 ČL soli
 • 180 ml teplého plnotučného mlieka
 • 130 g bieleho neochuteného jogurtu
 • 160 g masla (rozdeliť na 2 polovice) – pokojne aj menej…alebo aj viac, ja som maslo maniak 😀 
 • 4 ks cesnaku

POSTUP:

Ak máte kuchynský mixér, všetko kysnuté je jednoduchšie. Ak nie, tak veľa šťastia, lebo mne sa bez mixéru ešte dobré cesto nepodarilo 😀 Ale ako spomínam vyššie, s kysnutým cestom sa v podstate ešte len zoznamujem a nie som ešte master. Vždy, keď s ním robím, tak čakám, či nevyjde nejaká hlúposť 😀

Ale poďme teda na postup s mixérom:

 1. Do mixérovej misky dajte 60 ml teplej vody, 1 PL medu a 3/4 ČL sušeného droždia. Zamiešajte dokopy a nechajte 5 – 10 minút, kým sa nebudú vytvárať na povrchu bublinky.
 2. Medzitým som si ja v menšej miske spojila 500 g hladkej múky, 1 a pol ČL prášku na pečenie, 1 ČL sódy bikarbóny a pol lyžičky soli. To som si zamiešala, aby keď to bude pridávať do zmesi, nech je to už všetko pokope.
 3. V mikrovlnke alebo na sporáku si zohrejte mlieko, aby bolo teplé – nie horúce.
 4. Keď už zmes bublinkuje, pridajte doňho 180 ml teplého mlieka, 130 g bieleho jogurtu a múčnú zmes. To dajte do kuchynského mixéra a hnetiacim nástavcom nechajte cesto hnietiť. Toto je jediná vec, pri ktorej som ja nervózna, lebo nikdy neviem, kedy to je správne 😀 Ale ževraj keď sa cesto odlepuje od stien misky – mixéru na najpomalšom stupni to trvalo asi tak 15 minút.
 5. Cesto prehoďte na dosku (jemne pomúčenú), spravte si z neho peknú guľku a hoďte do ďalšej misky, ktorú zakryjete utierkou a dáte na teplé miesto na cca hodinu alebo kým cesto nedosiahne dvojnásobného rozmeru.
 6. Keď už je cesto takmer hotové (po tej hodine), vezmite si tie dve polovice masla. Jednu si zohrejte do jednej misky len tak, druhú polovicu masla si dajte na menšiu panvicu alebo do menšieho hrnca. Na malom ohni maslo rozpustite. pridajte k nemu 4 ks roztlačeného cesnaku a 1 ČL soli. Takto nechajte maslo pri stálom miešaní aj zo 4 – 5 minút. Môže jemne zhnednúť aj cesnak jemne zozlatovieť, ale dávajte pozor, aby sa nič z toho nepripieklo. Pripečený cesnak je hnusný 😀 Ochutené cesnakové maslo potom hoďte do druhej malej misky a obidve si položte bokom, aby ste ich mali po ruke pri robení naanov.
 7. Teraz späť k cestu – keď je cesto vykysnuté. Rozdeľte si ho na 8 kúskov. Ja som proste roztrhla jemne cesto na 2 polovice, to na 2 a na ďalšie dve – spravila som si také guľko-trhance, ktoré som na pomúčenej dosky už len dorolovala na normálne väčšie guľky – asi veľkosť päste, aby ste si to vedeli predstaviť.
 8. Tieto guľky si potom postupne pomocou valčeka na cesto rozvaľkajte na väčšie ovály. Pokojne aj veľkosť veľkého taniera. Ak sa vám to už nedarí, ja som si rozvaľkala ako sa dalo a potom som vo vzduchu jemne naťahovala ešte to cesto, nech je tenšie a väčšie.
 9. Ja som si rovno každé jedno cesto ponatierala rozpusteným maslom – tým neochuteným, a tak som ich na seba poukladala.
 10. Rozohrejte si potom panvicu na silnom ohni, prípadne ja som to na indukčnej robila na 7mičke. Keď je panvica horúca, nalejte tam trošičku (1 ČL olivového oleja) a papierovou kuchynskou utierkou to jemne rozotrite po panvici – pracujte rýchlo, ale opatrne, aby ste sa nepopálili.
 11. Hneď potom tam hoďte prvý naan a hneď zakryte pokličkou. Takto to nechajte asi minútu, potom odokryte, naan prehoďte na druhú stranu a už nechajte panvicu odokrytú. Takto robte naan ešte asi 2 minúty a je hotový.
 12. Vyberte ho už len z panvice a prehoďte do čistej kuchynskej utierky. Postupne si takto narobte všetkých 8 naanov a keď sú hotové a pripravené na jedenie, tak ich ešte teplé z utierky ponatierajte cesnakovým maslom a môžete podávať 🙂

Mne tento recept fakt vyšiel a na slovenské pomery to je naozaj dobrý naan. Takže pokojne ho skúste doma a nemyslím, že to dopadne zle. Neviem, či by z toho nejaký Ind odpadol, že lepší naan nejedol 😀 taká dobrá ešte nie som, ale v rámci možností vyšiel tento recept nad moje očakávania 🙂

A keď sa raz konečne do tej Indie dostanem, tak skúsim vychytať ako sa robí naan, aby bol dokonalý.

Domáci naan s butter chicken

A tu vidíte aký mäkký bol: