Polievka Tom Yum Goong

Táto polievka je veľká pecka. Neviem, prečo som si vždy myslela, že všetky thajské polievky obsahujú kokosové mlieko, ktoré som ešte donedávna moc nemusela, a tým pádom som sa im všetkým vyhýbala.

Očividne som robila veľkú chybu.

LRM_20210227_154034-3

Ak ste taký polofoodie ako ja a síce milujete jedlo aj varenie, ale stále máte trilión medzier, môžete sa pýtať, aký je rozdiel medzi obyčajným Tom Yum a Tom Yum Goong. Vygoogliť som si to musela aj ja, lebo ma to celkom štvalo, že to neviem a odpoveď je jednoduchá. Slovo “tom” znamená varenie alebo nejaký vývar a “yum” znamená v podstate mix (mix ingrediencií a rôznych chutí). Ak k tomu pridáte slovo “goong”, ktoré znamená krevety, význam je jasný – krevetová polievka. Existuje aj ževraj Tom Yum Nam Sai, čo je v podstate podobná polievka, ale to je len čistý vývar, bez ďalších vecí v ňom. Tom Yum Gai je taktiež polievka, ale namiesto goong (krevety) sa robí z gai (kuraťa). Ak ináč zameníte “yum” za “kha”, znamená to, že chute už nie sú také “pomiešané, ale v chuti prevláda galangal (po thajsky zvaný “kha”). Do týchto polievok sa často pridáva aj kokosové mlieko a tu prichádzame k ďalšej známej thajskej polievke Tom Kha Gai (vývar/galangal/kura). Toľko k thajským polievkam, čo som sa dozvedela z internetu v priebehu asi 10 minút 😀 Ďalej moje vedomosti zatiaľ nesiahajú.

Ale vráťme sa k veci. Ak máte ako aj ja chuť na nejakú sviežu polievku – toto je určite skvelé riešenie. Polievka v podstate zložitá nie je. Komplikovaná je skôr na ingrediencie, ak nebývate v Bratislave alebo inom väčšom meste, kde sa potrebné ingrediencie dajú ľahko zohnať. Aj ja sama som hneď vedela, že moje kroky budú smerovať do Yeme, lebo oni jediný majú bežne citrónovú trávu, koriander a krevety. Napríklad som však aj tušila, že tam v pohode zoženiem arašidový olej a podobné veci. Recept som našla na Prima Fresh webe, ktorý má ináč vždy veľmi dobré nápady na recepty rôzneho druhu, ale pár ingrediencií som si upravila podľa seba, lebo ináč sa nedalo 😀 Ingrediencie je možné zohnať aj v ázijských obchodoch – ja chodievam do Seoul Palace v Troch vežiach. Vlastne sú to orientálne potraviny a nájdete tam kadečo – od sushi ryže, milión druhov sójoviek, cesta na gyozy, fava fazuliek, cez baklavu, lokum, Reese´s arašidové maslo, paneer až po čínske pivá a divné sladkosti z rôznych kútov sveta. Ja osobne tam veľmi rada chodím, najmä keď si chcem zaspomínať na časy strávené v Číne. Jedine tam viem nájsť Tsing tao, rôzne plnené taštičky (bao-c, tiao-c), také koláčiky, čo sme tlačili v Číne, keď sme už nevedeli, čo jesť a pod.

Ale späť do Thajska a k Tom Yum 😀

Čo všetko je teda na túto skvelú polievku potrebné:


INGREDIENCIE:

 • 17 ks veľkých nelúpaných surových kreviet
 • 4 ks šalotky (ja som zohnala nejakú mega veľkú, tak som dala len 2 ks)
 • 1 hrsť (vanička) čerstvého koriandru
 • 1 PL arašidového oleja
 • 1 balík pasty na polievku Tom Yum
 • 0,5 l kuracieho vývaru
 • 1 l vody
 • 4 stonky jarnej cibuľky
 • 4 stonky citrónovej trávy
 • 150g hríbov (ja som použila šampiňóny, pôvodný recept používal portobello)
 • 3 ks väčších rajčín
 • 2 ks (podľa chuti aj viac) chilli papričiek
 • 2 PL thajskej rybacej omáčky
 • 100 ml čerstvej limetkovej šťavy

Takto…pôvodný recept hovorí aj o 4 listoch kafrovej limety, čo po prvé netuším, čo je a po druhé som nič také nezohnala 😀 ALE…pasta Tom Yum, ktorú hore spomínam, túto ingredienciu zahŕňala, takže ak nezoženiete tieto listy, viete to okašľať spôsobom ako ja a chuť polievky je v konečnom dôsledku stále seriózne fantastická.

Postup zložitý v podstate nie je. Jediné, čo je jemne časovo náročnejšie, je čistenie kreviet. Celá prpíprava vám zaberie cca. hodinu a z týchto ingrediencií vyjdú asi 4 porcie.

Tak poďme na to:


POSTUP:

Krevety je potrebné očistiť – odtrhnúť hlavu a dať preč pancier, či čo to majú. Tieto veci si nechávajte bokom a na druhý bok si odkladajte krevety. Keď sú všetky krevety takto rozdelené, je potrebné nadrobno si nakrájať šalotku a nahrubo nasekať koriander.

Tieto ingrediencie potom putujú do hrnca. Takže na arašidovom oleji je v hrnci potrebné osmahnúť panciere, hlavy, šalotku a koriander, kým krevetové zbytky nenaberú ružovú farbu.

LRM_20210227_134142
Všeliako to vyzerá v tomto bode 🙂

Potom môžete pridať celú tom yum pastu, vývar a vodu a variť tak 15 minút.

Medzitým si nasekajte 4 stonky jarnej cibuľky – na asi 3 cm kúsky, na plátky nakrájajte hríby a chilli papričky zbavte semienok a tiež nadrobno nakrájajte. Do menšieho hrnca si dajte vodu a sparte vo vriacej vode rajčiny. Tie je najlepšie najprv jemne narezať zo spodku – spraviť tam taký krížik, aby sa potom dobre čistili. Keď sú sparené, dajte dole šupku, odsemienkujte a nakrájajte dužinu na kocky.

Citrónovú trávu je taktiež potrebné narezať – na asi 5 cm kúsky. Ja som dávno niekde čítala, že pre uvoľnenie typickej vône citrónovej trávy, je potrebné ju nožom trochu potlačiť alebo ju nejak tak capnúť. Ja som ju teda jemne šľahla o pracovnú dosku 😀 Seriózne to myslím 😀 Pokojne ovoňajte trávu predtým ako tento zvláštny krok spravíte, potom ju jemne šľahnite zopár krát o kuchynskú dosku a ovoňajte znova. Pochopíte hneď, že srandu, čo sa týka receptov, si nikdy nerobím 😀

Takto šľahnutú trávu som potom narezala na tie 5 cm kúsky 😀

IMG_20201014_154245
Takto vyzerá vývar pred precedením

V tomto bode môžete odstaviť vývar s panciermi, hlavami a spol. Ten je potrebné precediť, aby tam nič z toho, čo sa v tom varilo, nezostalo. Hrniec buď poriadne očistite alebo použite nový a nalejte doňho už len čistý vývar. Ten znova dajte variť, pridajte citrónovú trávu, jarnú cibuľku, hríby, rajčiny, chilli papričky, rybaciu omáčku (ak máte tak aj tie listy limetové) a varte cca. 10 minút.

Medzitým si dočistite krevety – odčrievkujte.

IMG_20201014_154222

Po tých cca. 10 minútach pridajte limetkovú šťavu, zamiešajte a ochutnajte, či vám vyhovuje slanosť, štipľavosť a kyslosť. Ak vám niečo chýba, pridajte buď ešte lyžicu rybacej omáčky (slanosť), chilli alebo limeta (sviežosť a kyslosť). Ak ste už spokojní, hoďte tam krevety, povarte znova pár minút, ale už nie dlho (2 – 3 minúty). Len aby sa stihli spraviť krevety (kým nie sú ružové) a máte hotovo.

Pri servírovaní ešte môžete navrch dať jarnú cibuľku, koriander, ale aj chilli a fantastickú thajskú polievku máte na svete 🙂

IMG_20210227_154435
Mňamka
LRM_20210227_170100
Moja časť polievky potom takto putovala ďalej k sestre 😀