Domáci labneh

Prvá otázka vyvstáva asi jednoduchá, čo to vlastne labneh je? Lebo zisťujem, že aj ľudia, ktorí navštívili krajiny, kde sa táto špecialita pripravuje, ani nevedia, že labneh jedli.

Labneh je v podstate “vyšťavený jogurt” 😀 alebo jogurt zbavený nadbytočnej tekutiny, čím získava hustejšiu konzistenciu. Finálna konzistencia je potom skôr ako nátierkové maslo.

Labneh sa aj bežne používa ako náhrada nátierkového masla, avšak v končinách Blízkeho Východu sa skôr používa ako predjedlo alebo príloha. V podstate ako hummus. Často ho nájdete aj vo forme guliek, ktoré sú obalené rôznymi koreniami alebo bylinkami (zaatar, pažitka, čierny sezam, červená paprika – podľa chuti). Tieto guľôčky si potom tiež viete dať k zelenine alebo rozotrieť na chlieb. Ja osobne využívam najviac labneh ako náhradu nátierkového masla alebo len jednoducho ako dip zajedaný mrkvou alebo stopkovým zelerom 🙂

IMG_20210529_142838-2
Labneh ako súčasť môjho Middle East cateringu

Možno sa teraz pýtate, prečo sa máte trápiť s výrobou vlastného nátierkového masla, keď si môžete kúpiť Lučinu. Odpoveď je veľmi jednoduchá – labneh chutí ináč 😀 je taký kyslastejší, nakoľko sa robí z jogurtu. Plus, čo je podľa mňa najväčšia výhoda pri home-made veciach – viete, aké ingrediencie ste do výsledného produktu dali, koľko soli, ste dali, kedy ste ho robili, či sa tam nachádza niečo, na čo je niekto z vášho okolia alergický a pod.

Práve posledná zmienka bola dôvodom, prečo som začala skúšať aj kozí labneh a nie len kravský, lebo sestra by nemala jesť kravské produkty a povedzme si pravdu, ak vám nevadí chuť kozích produktov, nikomu neuškodí ich raz za čas do stravy zaradiť, lebo sú proste zdravšie a majú množstvo výhod, ktoré kravské produkty neponúkajú.

IMG_20210529_142838-3

Mne napríklad kozí labneh nevadí vôbec, ale naposledy, keď som robila párty pre 10 ľudí, robila som verziu aj kravskú, aj koziu, lebo nie všetci úplne chuť kozích produktov zvládajú. Našťastie, labneh je veľmi ľahký na prípravu, aj na ingrediencie, jediným problémom je trpezlivosť. Navyše, ak robíte kozí labneh, tak trpezlivosti si pripravte dvojnásobok.

Prečo trpezlivosť? Lebo príprava labnehu ako taká (váš čas v kuchyni tomu venovaný) je minimálny – asi 15 minút a to som asi aj prehnala 😀 Labneh sa potom v podstate už “robí sám”, ale to trvá minimálne 24h a pri kozom som odsledovala 48h.

V podstate ide len o to, že kúpite jogurty, dáte ich do misky, kde ich zmiešate so soľou a je hotovo. Dáte ich “vyšťaviť” a ta-dá 🙂 ale teda povedzme si to exaktnejšie:INGREDIENCIE: na jednu menšiu misku labnehu (pre max. 2 osoby)

  • 300g bieleho nesladeného jogurtu
  • 1 KL soli
  • nejaká utierka alebo syrové plátno +cedidlo a jedna vyššia miska

POSTUP:

Na jeden jogurt (cca 150g) použijte 1/2 KL soli. Ja vždy robím minimálne z dvoch jogurtov. Ak robíte s kozím jogurtom, pokojne aj štyri, lebo v nich je nejaký divný pomer šťavy a hutnej hmoty, že vždy mi z neho vyjde oveľa menej labnehu ako z kravského 😀 Ak však chcete, tak na skúšku pre jedného-dvoch ľudí ako predjedlo alebo ako náhradu nátierkového masla, dva kravské jogurty (4 kozie) na začiatok sú akurát. Ovčie som neskúšala, ale pokojne skúste aj to. Nemyslím, že to bude veľká zmena 🙂

Ak robíte pre väčšiu skupinu, určite sa množstva neobávajte a spravte aj viac. Ja som naposledy aj na doma robila z troch veľkých (300g) jogurtov a len sa po tom zaprášilo 🙂

Ale k veci…jogurty normálne otvorte, dajte do každého pol lyžičky soli a zamiešajte. Pripravte si potom jednu misku, na ktorej vám drží pekne cedidlo. Cedidlo položte na vrch misky, aby pod ním bolo dosť miesta, kam bude vykvapkávať tá “šťava” z jogurtu. Cedidlo je potrebné vystlieť buď čistou utierkou alebo najlepšie syrovým plátnom a doňho potom dajte ten jogurt so soľou.

IMG_20210216_161712
Časy, keď som ešte nemala syrové plátno

Keď to máte, plátno tak nejak zaviažte na uzlík, aby pokrylo celý jogurt.

IMG_20210527_093923

Najlepšie, čo môžete spraviť, je na vrch položiť niečo, čo trochu jogurt zaťaží. Ja používam zaváraniny, vďaka čomu sa bude jogurt rýchlejšie “šťaviť”. Takto to dajte do chladničky na 24 hodín a máte hotovo.

*pozn. – ako som spomínala, pri kozom jogurte je nejak viac šťavy, pokojne teda toto veľdielo po aj 12 alebo 24h pozrite a vylejte z misky prebytočnú “vodu” či šťavu, či čo to je :D. Najmä ak nemáte až takú vysokú misku. Nezdá sa to, ale verte mi, celkom veľa šťavy sa tam vie nazbierať 🙂

Niekedy po pár hodinách (6 – 10) dokonca vylievam šťavu aj pri kravskom 🙂

IMG_20201209_192655
Takto vyzerá môj labneh, keď putuje do chladničky

Po 24h teda labneh vyberiete z chladničky a hotovo. Ja vždy už hotový labneh prehodím do nejakej peknej misky. V chladničke vydrží potom pokojne tak 3 – 4 dni. Dlhšie som neskúšala. Pri servírovaní je to už na vás. Ale ak ho využívate ako predjedlo, tak určite choďte štýl hummus, teda na vrch olej a pokojne červená paprika a zaatar, ak sa u vás doma nachádza toto korenie 🙂 Ak nie, dajte čokoľvek, podľa chuti 🙂

LRM_20210217_094320-2
A domáci labneh je na svete
LRM_20210217_095229-2