bezlepkový cuketový chlebík (sladký)

Tento chlebík som robila tri týždne po sebe, len aby som vychytala recept a množstvá, lebo ja tupelo som si to nejak zle zapísala prvýkrát a nebola som si istá, kde nastala chyba 😀 A keďže som si znova šla vlastnou cestou pri tomto recepte a len sa inšpirovala inými receptami, tak som si už nevedela overiť množstvá inak ako skúškami.

Našťastie, na tri krát vyšiel chlebík stále perfektne, tak už celkom verím, že úpravy robiť netreba a recept je pripravený uzrieť svetlo sveta.

Ináč, neuveriteľné a v posledných dňoch takmer nemožné, sa stalo pravdou práve dnes, keď som proces výroby chlebíka fotila a minula sa mi cuketa. Neverila som, že tento deň príde 😀 Vďaka tomu som ale mala možnosť zistiť či doplnok inej zeleniny zmení konzistenciu alebo chuť a našťastie nie. Takže, ak sa rozhodnete tento chlebík robiť a nebudete mať dostatok cukiny, pokojne môžete pridať aj mrkvu. Prípadne banán. S inou zeleninou/ovocím som neexperimentovala, ale popravde, raz som robila koláč podľa J. Olivera z mrkvy, cvikle a petržlenu, kedy som sa už obávala, či to nebude nejak zaváňať zeleninou, ale vôbec. Cvikla by určite neublížila ani tomuto receptu 🙂 Skôr by som sa obávala toho petržlenu 😀


Poďme ale na INGREDIENCIE:

 • cca. 350g cukety (to je asi jedna jemne väčšia cuketa alebo dve malé)
  • u mňa to dnes bolo asi 280 g cukety a 70 g mrkvy (jedna malá cuketa a jedna stredná mrkva)
 • 75 g bezlepkovej múky Liana Cake Mix
  • z tejto múky inak robím všetky bezlepkové veci a skvele sa z nej pečie – pri tomto chlebíku ani netuším, že je bezlepkový, ale aj ostatné ako perník, mrkvová torta, cookies, sú takmer na nerozoznanie od lepkových 🙂 fakt to vyskúšajte
 • 120 g mandlovej múky (pomletých mandlí)
 • 1 a pol ČL mletej škorice
 • pol sáčika kypriaceho prášku do pečiva
 • 1 ČL sódy bikarbóny
 • štipku soli
 • 2 vajcia
 • 195 g trstinového cukru
 • 105 g rozpusteného masla
  • voliteľné:
  • 100 g horkej čokolády
  • 60 g vlašských orechov

POSTUP:

 1. Trúbu si predhrejte na 175ºC
 2. V prvom rade si nastrúhajte cukinu. Môžete celú na hrubom strúhadle, ja to robím asi 80 % na veľkom strúhači a 20 % na malom strúhači. Ak používate mrkvu, cviklu a spol – tie nastrúhajte na malom.
 3. Nastrúhanú cukinu si dajte do sitka, aby pustila šťavu, kým si budete pripravovať cesto.
 4. Potom v strednej miske zmiešajte suché ingrediencie: 75 g múky, 120 g mandlovej, 1 a pol ČL škorice, pol sáčika kypriaceho, 1 ČL bikarbóny a štipku soli.
 5. Rozpustite si 105 g masla a nechajte vyhladnúť.
 6. V druhej, väčšej miske, si metličkou (ručne) zamiešajte 2 vajcia a 195 g trstinového cukru.
 7. Teraz sa vráťte k cukete a vytlačte z nej nadbytočnú šťavu.
 8. Takto vytlačenú cuketu pridajte k vajco-cukro mixu.
 9. Následne tam zamiešajte maslo – všetko som ja robila ručne metličkou. Netreba používať mixér.
 10. Po tomto bode postupne, asi po tretinách sypte suché ingrediencie do morkých a priebežne miešajte – stále metličkou 😀
 11. Ak používate čokoládu alebo orechy – ja som dva krát použila obe, posledný krát len čoko, tak si ich nasekajte na menšie kusy a hoďte do zamiešaného cesta ako posledné.
 12. Chlebíkovú formu si následne vymastite maslom a môžete aj vystlať pečiacim papierom. Ja to tak robím, aby sa mi po prvé lepšie chlebík vyberal a po druhé, dávam aj maslo pod papier, aby mi lepšie držal v tej forme, lebo sa proste ťažko tvaruje bez toho. S maslom pod ním sa tak lepšie nalepí na formu 😀 ale nechávam to na vás. Pokojne môžete použiť len papier alebo len maslo.
 13. Keď teda už máte vystlanú formu akokoľvek, treba do nej naliať cuketovú zmes a dať piecť do trúby na 175 ºC cca na 40 minút alebo kým vám nevyjde špajdla (ja používam čínske paličky :D) čistá.
 14. Po vybratí z trúby nechajte chlebík vychladnúť a až potom servírujte, lebo ináč sa vám rozpadne, ak s ním hneď začnete vymýšľať a trepať ho z formy.
Hotový chlebík 🙂 Aj v ňom krásne vidno dieru od mojej čínskej paličky 😀

Ja som si chlebík ešte ozvláštnila tento krát espresso glaze alebo espresso “omáčkou”. Proste som mala chuť na niečo kávové k tomu. Ak by ste chceli ísť tou cestou, tak len zmiešate 75 g práškového cukru s 15 g kakaa a 100 g uvarenej kávy (espressa). V malom hrnci túto zmes prevaríte (popri miešaní metličkou, aby sa všetko rozmiešalo a rozpustilo) a je hotovo 🙂

Čo sa týka chlebíka, ten vám v uzavretej nádobe určite vydrží aj štyri dni. Ja ho mávam mimo chladničky, ale ak je v nádobe, nemusela by mu ani chladnička ublížiť.

Cuketa zmes, múčna zmes, mokrá zmes a moja divne vystlaná chlebíková forma 😀
Mokrá zmes zmiešaná s cuketou
Všetko spolu vo forme