Kari na tisíc spôsobov

Kari je vec, ktorá sa seriózne dá spraviť aj na tisíc spôsobov. Čo je na ňom najlepšie, dá sa spraviť z takmer hocijakých ingrediencií, ktoré máte po ruke, prípadne na ktoré máte chuť.

Práve preto ho aj ja často robím doma a vždy je jemne iné. Základ však nechávam takmer rovnaký a zvyšok dolaďujem cestou. Spomeniem teda aj obmeny receptu alebo ako mať ingrediencie na základné karí vždy doma.

DETAILY POSTUPU:

Poďme najprv k základu, ktorý ma naučila Dominička s Bazkom. Jedného dňa som dostala chuť na kari, ale nemala som doma žiadnu kari pastu. Informácia prvá je tá, že osobne som dlhodobo toto jedlo moc neobľubovala, nakoľko mi nejak neboli veci z kokosového mlieka úplne po chuti. Informácia dva, raz prišiel deň, keď mi na chuť prišlo a odvtedy ho robím dosť často 😀 Tým pádom som donedávna veľké skúsenosti s robením kari nemala, a tak som si myslela, že bez kari pasty sa nezaobídem. A tu prichádza tá cenná rada, ktorú som od Bazka a Domi dostala – že pravdepodobne mám všetky ingrediencie potrebné na pastu doma a teda si ju môžem vyrobiť. A mali pravdu.

Korenia sú základ mojej kuchyne. Nosím ich odvšadiaľ a takisto si ich nechávam doniesť odvšadiaľ. Väčšina sa už celkom dá zohnať aj na Slovensku, minimálne v Bratislave v exotických obchodoch (čínsky obchod na Vajnorskej, Seoul Plaza v troch vežiach a pod.). Veľa sa dá zohnať aj v bio obchodoch, v Yeme, prípadne ak ste úplne zúfalí, môžete si objednať z netu. Ja však mám celkom dobrú zbierku doma a vždy keď sa vrátim z nejakej krajiny, tak poprinášam základné veci aj sebe, aj všetkým známym.

Hovorím, väčšina sa už dá zohnať aj tu, ale predsa len, mať kari korenie z Indie, rímsky kmín z Dubaja a zaatar z Izraela je trochu iná vec ako mať to tu z Troch veží 😀 si aspoň ja myslím 😀


Ale čo sú tie veci, ktoré si myslím, že by v každej kuchyni, ktorá chce mať zásoby na kari, nemali chýbať? Určite kurkuma a rímsky kmín. Zázvor – ten však odporúčam skôr v čerstvej forme. Ozvláštniť raz za čas viete kari aj s garam masala. To však ja pridávam do Butter chicken bežne skôr ako do kari. A samozrejme dobré chilli nemôže chýbať. K tomu ešte dodáte cesnak a olivový olej.

Ak máte doma, my pridávame aj rybaciu omáčku, pokojne trochu šťavy z citróna, soľ, čierne korenie a pasta je na svete. To je cca základ na pastu, ale ak vynecháte citrón, lebo ho akurát doma nemáte, nič sa nestane. Ak namiesto čerstvého zázvoru, dáte trochu drveného/sušeného, tiež sa nič nestane. Ak nemáte garam masala, tak ho vynechajte. Všetko je to len o preferenciách a dostupnosti. Jediné, čo by som nemenila je rímsky kmín za obyčajný. Ale tiež sa svet nezrúti, len proste čím viac ingrediencií vynecháte alebo zameníte, tak sa môže jemne strácať “autenticita” a “exotickosť” tohto jedla.

Hotová pasta

Čo sa týka ďalších vecí do kari, tie sú znova extrémne variabilné. Tak ako môžete mať mäsové kari, môžete ho mať rybacie, vegetariánske alebo s morskými plodmi. Ja najčastejšie robím vegetariánske a to práve preto, lebo u mňa je kari také trochu zvyškové jedlo 😀 Pod tým myslím jedlo, kde mi zostala nejaká zelenina, nechce sa mi dlho vyvárať, tak zbúcham zostatky zeleniny dokopy a mám kari. Zároveň je to však aj skvelé jedlo na studené, hnusné zimné večery, keď sa potrebujete zahriať. Najmä ak dáte dostatok chilli 😀

Ale späť k ingredienciám. Ja najčastejšie používam tekvicu, zemiaky, mrkvu, cibuľu, cukinu a cícer. Okrem cukiny sú to veci, ktoré majú dosť dlhú spotrebu a bežne ich, predpokladám, mávate aj doma. Ja teda mávam v lete aj trilón kíl cukiny, ale tá sa rýchlejšie kazí ako také zemiaky. Tekvica mi bežne v zime vydrží aj dva mesiace, možno aj dlhšie. Cícer viete kúpiť pekne v konzerve a mať ho vždy po ruke. Ak chcete pridať tofu, to máva tiež dosť dlhú spotrebu. Všetky tieto ingrediencie spolu s korením viete mať bežne doma a teda ak ste zúfalí, čo variť, šup sa do kari.

Joj, skoro by som zabudla, kokosové mlieko a ryža. To sú však znova veci, ktoré viete mať bežne po ruke a vydržia strašne dlho.

Je milión vecí, ktoré ešte viete použiť, zostali vám dva sladké zemiaky a neviete čo s tým? Hoďte to tam, fazulové lusky, hráškové lusky, karfiól, baklažán, už spomínané tofu, krevety, kuracie mäso, hríby, paprika….môžete mať v špajzi mini kukuričky, aj tie sa dajú využiť. Nebodaj, ak máte paneer, môžete ísť aj touto cestou. Ja vždy rada hodím do mixu aj pár celých cesnakov alebo aj kaleráb by možno nebol odveci 😀 Petržlen moc ja osobne nemusím, takže ten by som nedávala, ale to je len moja voľba. Preto je aj na vás čo použijete. Varte proste z toho čo máte, aspoň sa vám to kari neokuká, lebo vždy bude v podstate iné.

Len úplne malá poznámka – možno tam nehádžte úplne všetko, čo som teraz spomenula 😀 myslím, že tak 5-7 igrediencií na jedno kari je úplny dostatok 😀

Ale poďme teda na nejaké to moje základné kari, ktoré som akurát dnes robila:


INGREDIENCIE:

Kari pasta

 • 2 ČL rímskeho kmínu
 • 4 ks cesnaku (pokojne aj celé kusy)
 • kúsoček zázvoru (nastrúhaný, nasekaný na mini kúsky), prípadne 0,5 ČL zázvorového korenia
 • 1 PL rybacej omáčky
 • 1 PL olivového oleja
 • 1 ČL kurkumy
 • 1 ČL citrónovej šťavy
 • 0,5 ČL soli
 • 0,5 ČL čierneho korenia
 • chilli podľa chuti

Rovno poviem, že toto sú korenia veľmi odhadom. V podstate vám ide o to, aby ste sa dostali k cca 2 – 3 PL pasty vo výsledku.

Ja napríklad do zmesi pridávam aj mix kari korenia, ktoré mi kamoš doniesol z Indie a vždy tam prihodím aj 1 ČL toho. Pokojne aj vy pridajte aj 1 ČL garam masala, nech to má indický nádych. Všeobecne ázijský nádych to dostane aj tou rybacou omáčkou, ale s tou pozor, lebo je celkom slaná, aj preto už veľa soli neodporúčam dávať. Prípadne vždy môžete pridať ešte neskôr. Pridať môžete aj kajenské korenie alebo červenú papriku pre farbu, lebo z tejto mojej zmesi vám vyjde také žlté kari, nakoľko kurkuma prebije všetko.

Ináč, aj ja vždy šťavu ešte jemne dolaďujem podľa chuti, keď ju už mám takmer hotovú, ale samozrejme, čím viac to vychytáte na začiatku, tým menej starosti s dochucovaním neskôr.


INGREDIENCIE NA KARI

 • 300 – 400g kuracích pŕs (alebo stehien)
 • 2 – 3 PL kari pasty podľa vlastnej výroby (ale môžete kúpiť už aj hotovú kari pastu v exotických obchodoch)
 • 400 g kokosového mlieka (1 konzerva)
 • 1 väčšia cibuľa
 • 4 strúčiky cesnaku
 • na kocky nasekaná a očistená tekvica (ak máte maslovú tekvicu, tak povedzme, že vám bude treba aj menej ako štvrťka)
 • na kocky nasekané 3 – 4 zemiaky
 • jedna menšia cukina
 • 100g cíceru z konzervy

Znova, toto sú extrémne odhady, ale cca takéto množstvo som do kari dala dnes ja a vyšlo to asi na 5 porcií. Ja som však napríklad použila 2 sladké zemiaky a jeden normálny – lebo mi akurát jeden zostal a čo s tým 😀


POSTUP

Ak robíte kuracie kari ako ja dnes, tak v prvom rade si nasekajte mäso na kocky, jemne osoľte, okoreňte čiernym korením a hoďte ho na troche oleja na väčšiu panvicu opiecť z každej strany. Pokojne na vysokom ohni, nech len chytí farbu – najlepšie aj takú tú hnedastú 🙂

Ja osobne kari robievam vo veľkej panvici, nakoľko všetky ingrediencie dávam už tam. Teraz, keď som robila pre väčšie množstvo ľudí, som to hodila do hrnca, lebo v panvici by sa mi to len tesno zmestilo a špliechala by mi omáčka všade pri miešaní 😀

Medzitým si môžete spraviť pastu. Všetky ingrediencie hore uvedené – t.j. 2 ČL rímskeho kmínu, 4 ks cesnaku, kúsoček zázvoru, 1,5 PL rybacej omáčky, 1 PL olivového oleja, 1 ČL kurkumy, 1 ČL citrónovej šťavy, 0,5 ČL soli, 0,5 ČL čierneho korenia a chilli si hodíte do maždiara a pomliaždite na pastu. Tu je ten skvelý bod, keď varíte naštvaný a môžete si vybiť zlosť 😀 Maždiar je skvelá vec na tento úkon 😀 Cesnak preto strúhať nemusíte, lebo sa mliaždi ľahko, zázvor má tie svoje hlúpe “vlásočky”, ktoré idú horšie, takže ten si vždy najprv nasekám na úplne malé kúsky, prípadne nastrúham. Podľa nálady.

Keď je mäsko pekne opečené, dajte si ho bokom. Na panvicu, bez toho aby ste ju umývali, dajte svoju zmes/pastu a minutku dve opekajte na miernom ohni, aby sa korenie rozvoňalo.

Následne tam môžete pridať celú jednu konzervu kokosového mlieka a pokojne aj 1dc vody. Zamiešajte mlieko s pastou nad miernym ohňom, aby sa to celé nejak prepojilo a následne môžete do zmesi hodiť prvú zeleninu, ktorá sa robí najdlhšie. Ja zväčša tekvicu a zemiaky hádžem prvé (ak robíte s kuracími stehnami, a nie prsiami, hoďte ich tam teraz – tie sa varia dlhšie). Cca 5-7 minút všetko povarím, nech to jemne zmäkne a až potom pridávam späť mäso (ak mám kuracie prsia), cukinu na kocky, cibuľu na ako len chcete (ja ju zvyčajne dám na štvrtiny – ona sa potom ďalej rozpadne na kúsky), hodím tam očistené cesnaky a cícer z konzervy.

Ak sa rozhodte pre mrkvu, tú by som dala tiež medzi prvými. Krevety, fazuľové lusky, hráškové lusky, baklažán, prípadne hocičo z konzervy sa už robiť dlho nemusí, takže to všetko by som dávala ako druhé. To isté platí o hríboch, ale papriku by som napríklad dala na začiatok. Ináč aj šparglu napr. zelenú si viem v kari predstaviť 🙂 tá znova patrí medzi tie ingrediencie, ktoré sa dlho variť nemusia, takže tiež pridávať na konci.

Keď už máme všetky ingrediencie vnútri, stačí ich len povariť pár minút a už len ochutnávať a sledovať. Ja si zvyčajne v tomto bode dám už robiť ryžu do ryžovaru a medzitým ochutnávam, či mi omáčka na kari vyhovuje. Keďze veľa z mojich ingrediencii – mrkva, sladké zemiaky, cibuľa (nebodaj ak dáte garam masala) a samotné kokosové mlieko – sú sladké ingrediencie. Aj preto je dobré vyvážiť to citrónom a rybacou omáčkou. Takže ak sa vám zdá príliš sladká omáčka, pokojne pridávajte tieto dve veci. Ja niekedy ešte dohodím aj chilli (môžete pokojne aj srirachu trochu) a keď som už spokojná, stačí to odstaviť a kari je na svete.

Ak máte šajbu ako ja, že sa cez sviatky nudíte, môžete k tomu spraviť aj domáci chlieb naan – nie je až taký zložitý ako by si človek myslel. Len treba dodržať pár zásad a perfektná vec vám vznikne. Ak však nemáte chuť, prípadne sa vám nechce brblať s kysnutým cestom, kašlite na to a jedze kari len s ryžou 🙂

Dobrú chuť 🙂