Mäsové guľky v indickej omáčke

Tento recept som popravde vymyslela tak nejak náhodne. Na Pintereste som videla kuracie guľky s arašidovou omáčkou a napadlo mi, že v podstate by som si niečo podobné aj dala, ale skôr s omáčkou “butter chicken”. Môžeme teda asi nazvať tento recept “Butter meatballs” 😀

Jemne sa stránim tohto názvu aj prívlastku “indický” z jedného dôvodu – mám problém nájsť niekoho, kto mi pomelie v BA kuracie mäso a tým pádom som sa obrátila na klasiku, čo sa týka mäsových guliek – hovädzie mäso. Problém je teda asi zjavný. Indické guľky by jednoznačne neboli z kravského mäsa, ani len zčasti.

Práve preto si vy môžete tieto guľky spraviť z mäsa, akého len chcete. Ja som použila mix hoväzdie – bravčové, kvôli šťavňatosti. Pokojne však použite kuracie, ak máte mäsiara, ktorý vám mäso pomelie, prípadne vlastný mlynček. Môžete použiť aj samostatné bravčové alebo samostatné hoväzdie – v tomto smere to nechávam na vás.


DETAILY RECEPTU:

Ako som už spomínala – nechcem limitovať tento recept na hoväzdie mäso, lebo alternatív je dosť a predsa len tá India a kravičky. Videla som to na vlastné oči a s kravičkami v Indii nie sú žarty 😀 Preto sa aj recept volá mäsové guľky, lebo je na vás, aké mäso použijete. Mne z cca 550 g
(namleli mi jemne viac ako som chcela) vyšlo 19 guliek. Reálne som si dala tú námahu a vstala, aby som ich pre vás spočítala 😀 Veľkostne boli guľky ako menšie golfové loptičky.

Čo je podľa mňa pri akýchkoľvek guličkách/plackách/palacinkách a spol. dobrý tip – spravte si jednu skúšobnú dávku (guľku) vopred. Zamiešajte teda spolu mäso, okoreňte ho a následne si zo zmesi spravte jednu mini placku (rýchlejšie sa opečie ako guľka), ktorú ochutnáte. Tým pádom budete vedieť, či vám vyhovuje soľ, korenie, čili a ešte stále viete všetko pridať.

Kým sa vám robí skúšobná guľka, prípadne mäso odpočíva, zmiešajte si zvyšok korenín do jednej misky a odložte bokom a nakrájajte cibuľu na menšie kocky.

Následne sa vráťte k mäsu a keď ste s chuťou spokojní, narobte si už výsledné guľky, rozohrejte olej a opečte ich na prudkom ohni zo všetkých strán. Najlepšie nech chytia riadne hnedú farbu a budú dobre opečené aspoň z dvoch strán. Keď už sú hotové, pridajte 2 polievkové lyžice masla a vygúľajte v ňom guľky na panvici. Potom už guľky môžete z panvice vybrať, dať ich bokom, kde si chviľku počkajú na svoj slávny moment.

Panvicu neumývajte, bola by škoda všetkých tých chutí z mäsa. Len znížte oheň, pridajte trochu oleja a následne nakrájanú cibuľu. Tú opečte zľahka do sklovita. Keď je mäkká, pridajte znova 1 polievkovú lyžicu masla a zamiešajte.

Po tomto kroku pridajte k cibuli na panvicu zmes korenia. Znova ju opečte chvíľku. Potom môžete pridať rajčinovú pastu, ktorú je tiež dobré tak 2 – 3 minútky opiecť. Ak neviete zohnať rajčinovú pastu – ja ju bežne kupujem v Yeme. Pozor však, majú aj doppio aj triple koncentrát – ten triple je na mňa už “too much”. Používam preto ten dvojitý.

Zdroj: https://www.melburyandappleton.co.uk/mutti-tomato-paste-double-concentrate—130g-13668-p.asp

Ak nezoženiete túto pastu, bežne aj Tesco/Billa a spol. predávajú taký pretlak, ktorý je hustý.

Môžete ísť aj cestou domáceho alebo kupovaného nehustého pretlaku, v takom prípade však pridajte buď oveľa menej alebo zo začiatku žiadnu vodu (záleží od hustoty pretlaku). Pretlak a kokosové mlieko rozriedia jedlo dosť. Tento krok záleží aj od vás. Ja som viac spokojná s hustou omáčkou. Vy však možno viac preferujte skôr “polievkovú” konzistenciu, potom pokojne choďte rovno do pretlaku.

Dosť bolo o pretlaku, späť k receptu. Po jemnom opečení rajčinovej pasty, pridajte 170 ml vody a 400 g kokosového mlieka a zamiešajte. Túto zmes nechajte bublať/redukovať, až kým nie ste s hustotou pokrmu spokojní. Zároveň ochutnávajte. Ak kúpite napr. vyššie spomínanú rajčinovú pasta, tá býva dosť intenzívna a celkom “kyslá”. Preto pokojne na vyváženie pridajte 1 – 2 polievkové lyžice cukru (či bieleho alebo trstinového). Aj ja som to tak robila, plus, ak ste už chutnali reálne butter chicken v Indii, tak viete, že aj tam je omáčka celkom nasladlá.

V tomto bode viete pridať aj čili, ak je vám málo, soľ alebo čierne korenie.

Keď ste už s hustotou aj chuťou spokojní, pridajte ešte 1 polievkovú lyžicu masla – však sú to butter meatballs 🙂

Teraz znova prichádza čas guličiek, ktoré namiesto svetla sveta uzrejú svetlo vašej perfektnej omáčky. Hoďte ich teda tam a varte, až kým nie je mäso spravené. To môže trvať rôzne – moje golfové hovädzo-bravčové guľky sa robili asi 13 minút na miernom ohni. A vlastne máte hotovo.

Jedlo môžete podávať s ryžou. S indickým chlebom, Rovnako ich viete dať na ryžové alebo iné rezance. Pre mňa za mňa aj na zemiaky 😀 Ako to vyhovuje vám.

Moje guličky takto pekne putovali do práce na obed

Čas prípravy: max do 1 h.

Porcia: cca. 19 guličiek


RECEPT


INDICKÉ Mäsové guličky

INGREDIENCIE

 • 300 g hovädzieho stehna mletého
 • 200 g bravčového stehna mletého
 • 6 strúčikov cesnaku, roztlačené
 • 2 ČL zázvoru (sušeného mletého alebo čerstvého)
 • 2 PL korenia garam masala
 • 2 ČL rímskeho kmínu
 • 1 ČL kurkumy
 • 1 – 2 ČL kajenského korenia
 • soľ, čierne korenie, čili
 • 4 PL masla
 • 1 stredná žltá cibuľa
 • 170 ml rajčinovej pasty (pretlaku)
 • 170 ml vody
 • *1,5 PL cukru (ak je pretlak moc intenzívny/kyslý)
 • 400 g kokosového mlieka (1 konzerva)
 • koriander/petržlenová vňať/sezamové semienky na dozdobenie

POSTUP:

 1. Mleté mäso si zmiešate dokopy s polovicou korení, t.j. 3 strúčiky cesnaku, 1 ČL zázvoru, 1 PL garam masala, 1 ČL kmínu, 0,5 ČL kurkumy, 0,5 – 1 ČL kajenského korenia, 1 ČL soli , 0,5 ČL čierneho korenia a čili podľa chuti. Zmes nechajte pár minút postáť.
 2. Z kúsočku zmesi si spravte mini placičku, dajte na panvicu, opečte a ochutnajte – či vám chute vyhovujú. V tomto bode ešte viete doladiť korenia.
 3. Kým zmes mäsa odpočíva v menšej miske zmiešajte zvyšok korenín, t.j. 3 strúčiky cesnaku, 1 ČL zázvoru, 1 PL garam masala, 1 ČL kmínu, 0,5 ČL kurkumy, 0,5 – 1 ČL kajenského korenia, 1 ČL soli a 0,5 ČL čierneho korenia a čili podľa chuti.
 4. Nasekajte si cibuľu na menšie kocky a pripravte si maslo.
 5. Keď je mäso odležané, spravte si z neho guličky požadovanej veľkosti, rozohrejte na panvici trochu oleja a sprudka guľky opečte z každej strany. Pri konci pridajte 2 PL masla, nech sa chuť dostane ku guličkám.
 6. Guličky dajte bokom na tanier, panvicu neumývajte, len tam pridajte trochu oleja, znížte oheň a opečte cibuľu – do sklovita. Keď je cibuľa mäkká, pridajte 1 PL masla a premiešajte.
 7. Následne pridajte zmes korenia, ktorú ste si predtým pripravili a miešajte/opekajte chvíľku (2 – 3 minúty) na miernom ohni, aby sa korenia rozvoňali.
 8. Ďalej je potrebné pridať 170 ml rajčinovej pasty a znova jemne opiecť na panvici (3 minúty). Ak nezoženiete pastu, použite pretlak – informácia k tomuto viď vyššie.
 9. Po rajčinovej paste nasleduje už len pridanie 170 ml vody a 400 g kokosového mlieka. Všetko spolu poriadne premiešajte a nechajte redukovať na miernom ohni, až kým nie ste s hustotou spokojní.
 10. Keď je hustota taká ako ste si predstavovali, pridajte 1 PL masla, zamiešajte a prihoďte späť guličky – najlepšie aj so šťavou, ktorú medzitým jemne pustili.
 11. Varte, až kým nebude mäso hotové – to záleží aj od mäsa, ktoré použijte aj od veľkosti guličiek, ale trvať to môže cca od 5 do 20 minút.
 12. Keď je mäso hotové, je hotové aj celé jedlo a môžete ho podávať buď s indickým chlebom naan alebo ryžou, prípadne obomi 🙂 ****v teórii aj so zemiakmi alebo nejakými nudlami/rezancami 😀