Studený šošovicový šalát

Jednoduchá vec – leto sa spája s potrebou lahších jedál. Prípadne aj rýchlych jedál, lebo ľudia nechcú tráviť hodiny v kuchyni, ale vonku na slnku. A čo pripraviť rýchlejšie ako šalát?

Šaláty sú skvelou vecou v lete, nie len z toho dôvodu, že ovocie a zelenina sú čerstvé, často dokonca aj z vlastnej záhradky, ale najmä preto, že sú rýchle ako na prípravu, tak aj na trávenie 🙂

Ináč, čo sa týka šalátov v slovenskom gastre, som ja veľký hejter. Originalita chýby tak strašne, že je to až bolestivé. Preto si aj u mňa pod slovom šalát nepredstavujte hlávkový šalát s rajčinami, uhorkami a paprikou. Najväčšou inováciou v slovenských reštauráciách je pridanie balzamika alebo fety, kde sa zrazu z tohto nechutne generického mixu stáva “grécky šalát”. Wow! Lepšie to už byť ani nemôže 😀

Mňa osobne zaráža už len neschopnosť dochutiť základné šaláty, lebo balzamico naozaj nie je gastro top 😀 Ale o tom potom….proste takto, šaláty môžu byť skvelým jedlom aj samým o sebe, ale treba sa trochu posnažiť.

Pred tromi rokmi som takto došla k šošovicovému šalátu. Bolo to už asi štvrtý rok, čo som nadávala na šaláty v slovenských reštauráciách a povedala som si, že si dám “šalátovú výzvu”, že každý týždeň vymyslím/nájdem/spravím nový (zaujímavý) šalát. Odhodlanie na výzvu dopadlo podobne ako moje písanie blogu, lebo času som mala extrémne málo a neustále som bola rozlietaná niekde po svete.

Chvíľku ma ale vlastná výzva držala a jeden týždeň prišiel čas na spomínaný šošovicový šalát. Osobne si nepamätám ako presne som k nemu došla, lebo nie je to recept, ktorý by som niekde našla. Len všetky kolegyne v práci spomínali červenú šošovicu a aká je zdravá a ako z nej varia, tak som si ju kúpila aj ja 😀 Otázkou potom už len zostalo, čo s ňou spravím. Mala som v tej dobe aj čerstvú zeleninu od babky a čo bolo hlavné, mala som spravené polosušené rajčiny, ktoré síce trvajú sto rokov, kým sa spravia, ale určite stoja za to.

Niekde v hlave som si už len potom asi pospájala recepty, ktoré som kade-tade videla, až vznikol tento úplne fantastický a jednoduchý šalát.


DETAILY POSTUPU

Jediný zádrhel je šošovica. Minimálne tá, ktorú som kúpila ja, pretože na obale sa písalo, že “premyjte šošovicu vo vode, dajte do vody, priveďte k varu a potom ešte 5 minút varte. Precedťe a nechajte zakryté neviem koľko ešte”. No nie…toto je možno spôsob ako spraviť šošovicu na kari, na polievku, ale na môj recept určite nie. Prišli sme na to aj my len spôsobom pokus-omyl. So šošovicou teda nič nevymýšľajte, len priveďte osolenú vodu k varu. KEĎ začne vrieť, až vtedy tam hoďťe šošovicu a varte cca. 5 minút, to áno. Alebo proste, kým sa vám nezdá taká mäkkšia (bude aj žltšia), ale aby stále držala svoju štruktúru. Preceďte, hneď ako je hotová a nezakrývajte ju ani nič podobné. Nechajte ju trochu vychladnúť.

Ak si robíte šošovicu deň vopred, pokojne ju nechajte aj do úplne studena, ani chladnička jej neublíži.

Šošovica po varení

Šošovicu takto spravenú už len potom zmiešajte s nakrájanou cibuľou, mini kaparami, polosušenými (alebo sušenými, ak iné nemáte) rajčinami (viete použiť aj čerstvé rajčiny úplne pokojne) a na mini kocečky nakrájajte trojfarebnú papriku (z každej farby vám stačí tak 1,5). Keď to je hotové, nahoblinkujte alebo na malé kúsky nasekajte parmezán. Ak nemáte radi parmezán alebo ho neviete zohnať alebo neviem, aký problém iný môžete mať, myslím, že by sa hodila do tohto mixu aj feta. Tá však pridá dosť veľa slanosti, takže na to potom pozor.

Potom už len na vrch vyšťavíte asi tretinu citrónu, trochu osolíte (keď používate fetu, tak to nebude potrebné), trochu čierneho korenia, nakoniec zakápnete olivovým olejom a máte hotovo 🙂

Uvádzať množstvá mi príde extrémne zložité v tomto recepte. Snažila som sa, ale ja strašne veľa vecí robím pocitovo. Sorry. Ale šalát je v tomto krásna vec. Radšej začnite s menej a postupne ochutnávajte a pridávajte. Ak vám chýba kyslé, pridajte kapary a citrón. Ak sladké, rajčiny. Ak slané, normálne soľ alebo trochu viac parmezánu. Musíte si to už prispôsobiť vlastným chutiam 🙂

Šalát viete využiť aj ako prílohu k mäsu. Ja som ho presne takto minule využila s grilovanými kuracími prsiami a bola to úplne paráda.

Tak dúfam, že sa šalát zadarí a bude chutiť 🙂

Šošovicový šalát ako príloha

ČAS PRÍPRAVY: 20 MINÚT

PORCIE: 7 – 8 porcií


RECEPT

STUDENÝ ŠOŠOVICOVÝ ŠALÁT S PARMEZÁNOM

INGREDIENCIE

 • 400g červenej šošovice
 • asi 4 mladé cibuľky
 • mini kapary (jedna nádoba)
 • polosušené rajčiny (koľko máte :D) /príp. sušené rajčiny/
 • parmezán (hobliny) /príp. feta/
 • troj-farebná paprika
 • citrón
 • olivový olej
 • soľ, čierne korenie na dochutenie

POSTUP

 1. V strednom hrnci si dajte vrieť vodu.
 2. Keď vrie, hoďte tam červenú šošovicu a na strednom ohni varte cca. 5 minút. Kým nebude šošovica mäkká, avšak tak aby stále držala svoju štruktúru.
 3. Po uvarení ju preceďte, zakvapkajte trochou olivového oleja a odstavte nabok.
 4. Ďalej si nakrájajte papriku, zo všetkých farieb asi 3/4 na malé kocky.
 5. Nasekajte si mladú cibuľku na malé kúsky a nahoblinkujte parmezán. Parmezán môžete aj nakrájať alebo nadroliť.
 6. Potom je už potrebné len všetko dať dokopy, šošovicu zmiešajte s cibuľou, kaparami, rajčinami, paprikou a parmezánovými hoblinami. Na koniec zakápnite citrónom a olivovým olejom a máte hotovo.