Polosušené rajčiny

Predpokladám, že viacerí z vás bojujú s tým istým problémom ako ja. Trilión zeleniny a ovocia z rôznych zdrojov a všetko sa kazí, lebo jesť každý deň niečo z cukety, rajčín, uhoriek a paprík už nie je možné a ani neexistuje toľko receptov, ktoré by skĺbili všetku zeleninu zo záhrady do tristo nových receptov. Preto každý rok hľadám čo sa dá urobiť nové, zaujímavé a ako využiť jednotlivé ingrediencie.

Minulý rok to bola cuketa, ktorá mi nedávala spávať a myslela som, že jej príval už nikdy neskončí. Tento rok sú to rajčiny, papriky, uhorky, patyzón a zemiaky. Jediné zemiaky ma až tak netrápia, nakoľko tie vydržia dlho. Ostatné ingrediencie si však museli nájsť nejaké miesto. Jednoznačná voľba z rajčín a paprík by bol kečup, pretlak a zavárané lečo. Ale musím sa priznať, že ja radšej hľadám cesty mimo jednoznačných volieb 😀

Práve preto sa z mojich rajčín, keď vyrastú, nestane slávny pretlak alebo mimoriadne dobre hodnotený kečup. Moje rajčiny putujú do trúby, aby sa z nich stali ich zaujímavejšie, lepšie ja, t.j. polosušené rajčiny 😀

Recept mám od Mareka Pavalu, ktorý btw, je za mňa perfektným kuchárom so skvelými receptami. Robím podľa neho množstvo vecí, najmä holandskú omáčku a kura na paprike a všetko vždy vyšlo perfektne. Takže šup na Instagram ho sledovať alebo kúpiť si jeho knižku Fuego, lebo jednoznačne to stojí za to.


DETAILY RECEPTU

Recept je v podstate veľmi jednoduchý a v teórii veľmi nenáročný. V praxi je jemne náročný len na čas, lebo rajčiny sa sušia min. 2 hodiny. To však za vás robí trúba, takže viete robiť ďalšie veci za tie dve hodiny. Aktívna účasť na recepte je hotová za 10 minút.

Z cca. 1 kg cherry rajčín som naplnila dva plechy a z toho mi vyšla niečo málo okolo 300 g nádoba polosušených rajčín. Vopred teda upozorňujem, že výsledných rajčín je vcelku málo a pojedia sa extrémne rýchlo. Ale práve preto, ak máte čas, je tento recept skvelý, lebo spotrebuje veľa rajčín.

Robila som už aj z ne-cherry (väčších) rajčín a v takom prípade sa mi na plech zmestilo 16 rajčín (boli také menšie), ktoré som rozkrájala na polky a štvrťky. Tieto rajčiny sa však robia oveľa dlhšie (u mňa 7 hodín) a výsledok je v podstate veľmi podobný. Pre rýchlosť času však odporúčam cherry, aj majú jemne lepšiu (výraznejšiu) chuť a už sú dnes všade bežne dostupné.

Ak teda máte cherry rajčiny (môžete pokojne použiť aj žlté alebo mix, o to lepšie), rozkrájajte ich na polovice. Jemne, veľmi jemne, potrite plech olejom, len aby sa zbytočne neprilepili. Poukladajte ich potom na plech dužinou hore. Osoľte jemne, okoreňte (čierne korenie + provensálske korenie – podľa chuti), pokvapkajte olejom a takto rajčiny rovno môžu putovať do trúby. Čas vám teda zaberie naozaj len krájanie rajčín, všetko ostatné je veľmi jednoduché.

Rajčiny sa, podľa M. Pavalu, pečú na 100 stupňov 2 hodiny. V tomto bode to však mne nejak nevychádza. To môže byť samozrejme trúbou, prípadne jej nastavením. Ja používam ohrev zhora a zdola, bez ventilátora. Niekedy sa mi však rajčiny robia aj 4 – 5 hodín. Naposledy som náhodou nechala prvých 5 minút trúbu na 200 stupňov, potom znížila na 100 a vtedy jedine sa mi spravili za cca 2 – 2,5 hodiny 😀 Prvotný šok im asi pomohol. Čo odporúčam ja – nastaviť si trúbu na 2 hodiny a po nich rajčiny skontrolovať. Ja to tak robím vždy, lebo niekto môže mať aj cherry rajčiny celkom veľké. Tak isto ako u mňa, môže trúbať pracovať inak. Nič sa nestane, ak teda po dvoch hodinách rajčiny vyzerajú veľmi ďaleko od svojho “sušeného ja”. Potom však priebežne už sledujte trúbu radšej aj každú polhodinu, lebo sa môže stať, že ak prídu do istého bodu, spravia sa už dosť rýchlo.

Takto si napríklad viete spríjemniť čakanie na rajčiny

Skúsiť môžete aj moju šokovú terapiu a začať s trúbou na 200 prvých 5 minút. Rajčiny však majú vyzerať v konečnom dôsledku nejak takto:

Keď už sú hotové, ja ich hodím do nádoby, niekedy tam nasekám ešte cesnak (niekedy aj tymián alebo rozmarín, ak doma mám) na úplne mini kúsky/tenké plátky, aby do druhého dňa chytil aj olej aj rajčiny fajnovú cesnakovú chuť. Na jednu nádobu vám stačí tak jeden-dva cesnaky. Záleží od veľkosti nádoby, ale do 250g by som ja dala aspoň dva.

Rajčiny potom viete využiť rôzne – my ich najčastejšie jeme samostatne so syrmi, olivami a šunkami ako nejaké “antipasti”.

Rovnako nimi viete ozvláštniť raňajkový šunkový chlieb. Mne perfektne zasadli aj na vrch chlebu s pošírovaným vajíčkom.

Zároveň ich viete použiť do šalátu, do rizota alebo na cestoviny. Ako vždy vravím, kreativite sa medze nekladú.

Rajčiny sa určite dajú aj zavariť, v tomto ja však expert nie som, takže si nedovolím radiť. V oleji (ak sú dostatočne ponorené) vám však vydržia v chladničke dlhšie – určite aj týždeň. Možno aj dlhšie, ale u nás sa nikdy tak dlho neudržia, lebo keď mám viac, tak vždy rozdám, aby sa ostatní nemuseli trápiť so sušením a všetci ich hneď zjedia, takže nemám referencie na dlhotrvácnosť. Verím však, že budú chutiť aj vám natoľko, že mi nebudete vedieť povedať, po koľkom dni sa vám pokazili 😀


ČAS PRÍPRAVY: 10 MINÚT

ČAS SUŠENIA: čokoľvek od dvoch hodín a dlhšie

Porcie: z jedného plechu (500 g) cherry rajčín vyjde asi 150 – 180 g nádoba polosušených rajčin zaliatych olejom


RECEPT

POLOSUŠENÉ RAJČINY

INGREDIENCIE:

  • 500 g cherry rajčín
  • olivový olej
  • soľ, čierne korenie, provensálske korenie na dochutenie

POSTUP

  1. Vyhrejte si trúbu na 100°C, ohrev zhora – zdola bez ventilátora
  2. Cherry rajčiny si umyte a nakrájajte na polovice.
  3. Plech jemne potrite olivovým olejom a naukladajte naň rajčiny dužinou hore. Posypte ich trochou soli, čierneho korenia a provensálskeho korenia.
  4. Dajte do trúby a pečte cca. 2 hodiny na 100°.
  5. V prípade, že rajčiny ešte nie sú hotové, pečte ďalej, ale kontrolujte ich každých 25 – 30 min (info k tomu vyššie)

***prípadne, ak vám to bude trvať príliš dlho ako niekedy aj mne (cca 4h) tak pokojne na ďalší krát vyhrejte trúbu na 200°C, pečte prvých 5 – 7 min na 200°, znížte na 100° a potom budú hotové skôr (cca 2 – 2,5 h).