Harissa Hummus

V poslednom čase som prišla na chuť hummusu. Je to super jedlo, ktoré zasýti a dá sa použiť veľmi variabilne ako predjedlo, príloha či ako “nátierka”. Práve aj včera som narobila veľkú dávku hummusu a okrem podelenia sa s rodinou som ho využila na raňajky, na obed aj na večeru a keďže vždy obsahoval niečo iné, ešte stále mi nelezie na nervy.

Hummus viete využiť aj ako doplnok do sendviču, namiesto masla či lučiny

Taktiež som ho vyskúšala s rôznymi príchuťami a práve tu prichádza na rad harissa hummus alebo jednoducho povedané štipľavý hummus.


DETAILY RECEPTU:

Aby som sa nemusela opakovať, základný recept na hummus už mám spísaný. Jediné čo je potrebné pridať je harissa v bode keď dochucujete hummus tahini pastou, cesnakom a spol. Ja osobne do harissa hummusu pridávam aj trochu sladkej červenej papriky a trochu kajenského korenia. Papriku skôr kvôli farbe a kajenské v prípade, že máte málo štipľavú harissu.

Harissu pridajte podľa chuti ako kto má rád štipľavé. Ja som do malej misky hummusu (možno 250g) pridávala asi 2 PL, vy pokojne ako vždy, začnite s menej ochutnajte a v prípade potreby dodávajte až kým nebudete s chuťou spokojný.

*pozn. porcie berte veľmi orientačne, nakoľko záleží od toho ako chcete hummus použiť. Ak len ako predjedlo do menších misiek s mrkvami alebo pita chlebom, tak z tohto vám vyjde malých misiek aj viac ako len dve porcie. Z 250 g cíceru mne bežne vyjde kopcovitý hlboký tanier – pre predstavu – preto to beriem ako dve veľké porcie.

Čas prípravy je taktiež variabilný, ale o tom píšem v základnom recepte – záleží od toho, aký starý je cícer, príp. či ste lenivý a šli ste cestou konzervového cíceru 😀 Prípadne aj od toho, aký dobrý mixér máte.


ČAS PRÍPRAVY: namáčanie (6 – 10 h); príprava 45 min

PORCIE: min. 2 veľké porcie čistého hummusu


HARISSOVÝ (ŠTIPĽAVÝ) HUMMUS

INGREDIENCIE:

 • 250 g sušeného cíceru
 • 1 KL jedlej sódy bikarbóny
 • 150 g svetlej tahini pasty
 • 5 PL citrónovej šťavy
 • 4 PL cícerového vývaru
 • 4 strúčiky pretlačeného cesnaku
 • 100 – 150 ml ľadovej vody
 • 2 PL harissa pasty (ak nezoženiete harissa pastu, pokojne použite akúkoľvek inú štipľavú paprikovú pastu)
 • soľ, čierne korenie, rímsky kmín, červená paprika na dochutenie
 • olivový olej, červená paprika, čili, sumac, petržlenová vňať na dozdobenie

POSTUP:

 1. 250 g sušeného cíceru si na noc (alebo minimálne na 6h) naložte do studenej vody a nechajte odpočívať/máčať.
 2. Po odležaní vodu sceďte.
 3. Na vyšší oheň si postavte stredný hrniec, hoďte doň všetken cícer a 1 KL sódy bikarbóny a asi 2 minútky to spolu opečte.
 4. Následne znížte oheň na stredný, prilejte 1,5l studenej vody, priveďte k varu a varte cca 20 – 40 min. Záleží od čerstvosti vášho cíceru (viac k tomu v základnom recepte).
 5. Podľa potreby zbierajte penu a šupky z cíceru dierkovou naberačkou.
 6. Keď je cícer hotový, znova sceďte, avšak vodu (vývar) z toho si nechajte bokom.
 7. Cícer ešte môžete prebrať a vybrať šupky, ktoré vidíte. Nič sa nestane, ak tam nejaké ostanú.
 8. Cícer následne dajte do mixéru a rozmixujte na hustú hmotu.
 9. Následne pridajte 4 PL “cícerového vývaru”, 5 PL citrónovej šťavy, 150 g tahini pasty, 4 strúčiky pretlačeného cesnaku, 2 PL harissa pasty, 1 KL červenej papriky, 1 KL soli, štipku čierneho korenia a 1 KL rímskeho kmínu a znova mixujte. ****množstvá berte cca, každý si choďte podľa svojich chutí – ja napr. pridávam niekedy menej tahini a viac cesnaku. Taktiež ako spomínam vyššie, pridávam aj kajenské korenie. Pokojne si tieto dochucovadlá prispôsobte – samozrejme začnite radšej s menej a postupne pridávajte.
 10. Keď ste v podstate s chuťou spokojní, pridajte do mixéru ľadovú vodu – znova postupne po lyžiciach. Mixujte asi 2 – 3 minúty a pridávajte ľadovú vodu až kým nie ste spokojní aj s konzistenciou.
 11. Na konci znova ochutnajte – ak ste pridali príliš veľa vody, či vám nezjemnila aj chuť. V prípade potreby znova pridajte trochu soli alebo čohokoľvek, čo vám v mixe chýba, až kým nebudete s chuťou 100% spokojní.
 12. Keď je hummus hotový, môžete ho servírovať v miske, preliaty olejom, červenou paprikou, rímskym kmínom, cícerom, petržlenom – čo sa vám len žiada.