Krevety v parmezánovej omáčke

Jemne som bojovala s názvom tohto jedla, lebo v podstate oficiálny názov nepoznám. Nepoznám ani oficiálny recept 😀 Celé to vzniklo tak, že sme počas služobky v Bulharsku s kolegyňou Miškou náhodne narazili na reštauráciu, kde tieto krevety podávali a tak nám zachutili, že sme sa tam ešte v ten deň vrátili po obede aj na večeru 😀

Viem, že som si pozerala, čo cca toto jedlo obsahuje a tak som vedela, že tam ide aj smotana a parmezán, ale ostatné som si skôr tak domyslela, prípadne to bolo z pokrmu jasné, keď ho doniesli.

Čo sú to ale za krevety a čo je na nich také úžasné? Recept nie je zložitý, v teórii podobný bežným krevetovým úpravám – cibuľa, cesnak, víno, rajčiny. Takto som bežne robila krevety doma aj predtým na panvici, ale nikdy som nepridávala smotanu a parmezán a v tomto prípade to bolo dobré oživenie. Plus je to jemne hutnejšie a trochu iné jedlo ako keď robíte krevety “na prírodno”. A tá úžasnosť pramení z jednej jednoduchej veci, ktorú je možné aplikovať pri veľa jedlách, ktoré milujem – že ak si k tomu spravíte perfektné cesnakové bagetky, tak na konci nimi môžete vytrieť tanier takpovediac do čisto biela a to je proste paráda 😀 Čo viac si človek môže priať….


DEtaily receptu:

Zložité na tomto recepte nie je nič, aspoň si myslím. V teórii sa môžete zaseknúť na čistení kreviet, ale minimálne v Yeme to zvyčajne spravia za vás, ak ich poprosíte. Prípadne viete kúpiť už očistené krevety vo väčšine obchodov. Tento recept a teda väčšinu receptov ja osobne nerobím s neočistenými krevetami, nakoľko ma nebaví, keď je už jedlo hotové a teplé, ešte dodatočne ich potom čistiť a nanovo sa zašpiniť. Keď jem, chcem mať pokoj. Plus si myslím, že sa lepšie krevety obalia v tej omáčke – viac nasiaknu chuť.

Ak ste však zástanca toho, že lepšia chuť prenikne do omáčky, keď robíte celé krevety aj s krunířmi, hlavami, všetkým (ako napr. moja sestra), tak nech sa páči, pokojne to spravte tak a čistite si ich potom na tanieri. Proti gustu….

Potrebovať na tento recept budete teda krevety, cherry rajčiny, jednu malú cibuľu, pár strúčikov cesnaku, asi 1 dc bieleho suchého vína, trochu cukru, sladkú smotanu a parmezán. Jaj, a ja pridávam na konci petržlen, pokojne môžete použiť aj bazalku. U mňa sa dokonca v čase, keď som robila recept, objavil špenát, s ktorým som žiadne iné plány nemala, tak som ho pridala trochu do tohto jedla a vôbec mu neublížil, takže pokojne choďte aj touto cestou.

V prvom rade je potrebné si na mini kocky nasekať cibuľu. Na panvicu dať trochu olivového oleja a cibuľu zľahka opiecť – do sklovita.

Medzitým si môžete nasekať cesnak a napoliť cherry rajčiny – ľahšie/rýchlejšie pustia šťavu, ako keď ich necháte celé. Keď je cibuľa sklovitá, môžete tam hodiť cesnak, tiež asi pol minutky opiecť za stáleho miešania, pridať rajčiny, asi 1 dc vody, 1 dc vína, posoliť, pokoreniť (ja používam len soľ, čierne korenie a trochu chilli) a nechajte na trochu vyššom ohni šťavu trochu odpariť a rajčinám dať čas sa “rozpučiť” a tiež pustiť šťavu.

V tomto bode musíte ísť pocitovo, toto môže trvať 5 – 10 minút, podľa výšky ohňa – aby vám tam však nejaká šťava zostala, nakoľko tá tvorí základ jedla. Ochutnajte omáčku, kým tam nie je smotana a parmezán. Či vám chute vyhovujú. Niekomu sa môže zdať jemne kyslá, nakoľko rajčiny pridávajú kyslosť a to isté aj víno. Pokojne teda pridajte 1 KL cukru. Aj ja tak robím. Keď ste s chuťou spokojný, prilejte do mixu asi 0,5 dc sladkej smotany, hoďte tam krevety a všetko spolu povarte, kým krevety nebudú hotové.

Tu sa to znova líši, samozrejme, ak máte krevety surové, budú sa robiť dlhšie, ale nie o moc. Krevety sú proteín, ktorý je celkom rýchlo hotový. Ak sú už predvarené (ružové) stačí ich naozaj robiť aj dve minútky na vyššom ohni. Na konci už len odstavte jedlo zo sporáku, pridajte špenát, nastrúhaný parmezán a nasekaný petržlen, poriadne premiešajte, aby sa mal čas parmeán roztopiť, kým je jedlo teplé a môžete podávať – najlepšie s už spomínanou cesnakovou alebo proste opečenou bagetkou, ktorá perfektne poslúži ako namáčadlo na skvelú omáčku 🙂


tipy a triky

 • Namiesto cibule môžete použiť aj šalotku.
 • Ak nie ste úplny fanúšik cesnaku ako ja, pokojne dajte na toto množstvo len 2 či 3 cesnaky
 • Ak nemáte po ruke víno, dajte trochu viac vody a pridajte šťavu z polovice vytlačeného citróna
 • soľ, korenie a chilli vždy podľa chuti
 • Bagetu si nakrájajte na podlhovasté kúsky a najlepšie na masle opečte na panvici na strednom ohni z každej strany, až kým nebudú pekné zlatavé/hnedasté

PORCIA: 10 ks kreviet je v pohode porcia pre jedného ako plnohodnotné jedlo, ak chcete toto jedlo ako predjedlo, tak z tohto množstva vám vyjdú 2 porcie (3 ak sú to veľmi smutní jedáci :D)

ČAS PRÍPRAVY: do 20 minút


INGREDIENCIE:

 • cca. 10 ks kreviet
 • polovica malej cibule, pokojne použite šalotku
 • 5 strúčikov cesnaku
 • 8 – 10 ks cherry rajčín
 • 1 dc suchého bieleho vína
 • 1 dc vody
 • 0,5 dc sladkej smotany
 • 15 – 20 g nastrúhaného parmezánu
 • za hrsť špenátu (*nie je povinné)
 • 1 KL cukru (podľa chuti)
 • soľ, čierne korenie, chilli
 • petržlenová vňať/bazalka (*nie je povinné)
 • maslo, kus bagety

POSTUP:

 1. Očistite krevety.
 2. Na jemno si nakrájajte polovicu malej cibule (šalotky)
 3. Na jemno si nakrájajte 5 strúčikov cesnaku, nakrájajte cherry rajčiny na polovičky.
 4. Na miernom ohni a troche olivového oleja opečte cibuľu do sklovita.
 5. Pridajte potom cesnak, premiešajte a vzápätí pridajte rajčiny, 1 dc vody a 1 dc suchého bieleho vína.
 6. Zmes posoľte, pokoreňte.
 7. Nechajte asi 5 – 7 minút bublať na strednom ohni, aby mali rajčiny čas zmäknúť a pustiť šťavu – pokojne im pomôžte vareškou a trochu ich popučte, ak sa vám nechce čakať.
 8. Keď rajčiny pustili šťavu a všetky chute sa prepojili, ochutnajte, či vám omáčka chutí – ak je moc kyslá, pridajte trochu cukru.
 9. Keď ste s chuťou spokojný, pridajte 0,5 dc sladkej smotany, znova zamiešajte.
 10. Môžete tam hodiť krevety a povariť cca 2 – 5 minút (podľa toho či máte krevety surové alebo predvarené).
 11. Keď ste s jedlom spokojný, odstavte ho z ohňa a hneď nasypte parmezán aj špenát, ak ho používate.
 12. Poriadne zamiešajte, aby sa parmezán roztopil a následne môžete podávať.
 13. Na vrch ešte môžete nasekať bazalku alebo petržlenovú vňať a máte hotovo.